• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

DENİZDEYKEN HORTUMDAN NASIL KORUNABİLİRİZ ?


DENİZDEYKEN HORTUMDAN NASIL KORUNABİLİRİZ ?

 

1-Kaçmak

 Hortumların hareket hızları değişkendir. Büyük hortumlar çok hızlı hareket edebilirken, daha küçük hortumlar çok daha yavaş şekilde ilerleyebilir.

Bu noktada, etrafınızda hortum oluşumu görürseniz ilk yapmanız gereken şey can yeleğinizi giymek. Sonrasında ise tüm yelkenleri kapatmak ve motora marş basmaktır. Bu şekilde, teknenin manevra kabiliyeti maksimuma çıkarmış ve kontrolü tamamen elinize almış olursunuz. Sonrasında ise motora ileri yol verip, hortumu teknenin kıçına kerterizleyip ilerlersiniz. Bu sırada, hortumun yönünü ve kuvvetsel değişimini izlemeniz gerekiyor. Hortumun hangi yöne doğru ilerlediğini tam olarak belirlediğinizde rotanızı hortumdan uzaklaşacak şekilde değiştirmeniz ve hızla uzaklaşmanız faydalı olacaktır.

Yine de şunu söylemek isterim ki, yaşadığımız coğrafyada F5 büyüklüğünde bir hortumun oluşması pek muhtemel değil. Burada oluşan hortumların hareket hızları da oldukça düşük. Kısaca, eğer hortum tam tepenizde oluşacak kadar şanssız değilseniz, hortumdan kaçmanız çok zor olmayacaktır.
2-Hortumla Kesişme

Diyelim ki, her türlü yolu denediniz ve hortumla yüzleşmek zorunda kaldınız. Bu durumda yapmanız gerekenler basit ve akılda kalıcı cinsten...

Hortumun ilk oluşması sonrasında can yeleğinizi giymiş, yelkenleri kapamıştınız. Yelkenlerin kapalı olmasının manevra kabiliyetinizi artırdığı kadar, hortumla buluşma riskine karşı da bir önlem olduğunu bilmenizde fayda var. Spiral şekilde dönen rüzgar, yelkenleriniz açıkken sizi yakalarsa tekneyin kontrol edebilmeniz hiç bir şekilde mümkün olmayacaktır. Ayrıca, direğe binecek ters ve çok kuvvetli baskı direğinizi kırabilir...

Hortum size çok yaklaştığında da, ilk yapmanız gereken teknenin tüm lumboz ve hatchlerini kapalı olduğundan emin olmak. Sonrasında motoru durdurup, teknenin ana kapısını da kapamalısınız. İçeriye rüzgarın girmeyeceğinden emin olduktan sonra, içeride düşme ve kırılma tehlikesi olan her şeyi toparlamalısınız. Etrafınızın neta olduğundan emin olduktan sonra ise, teknenin içinde oturup, sağlam bir yeri tutmalı ya da oraya sarılmalısınız.

Bu sayede, hortumun temas ettiği tekneniz rüzgarla beraber aşırı hızlı olmasada dönmeye başlayacaktır. Yine de şunu belirtmekte fayda var, coğrafyamızda oluşan F1 kuvvetindeki hortumların yüksek tonajlı tekneleri savurma ihtimali çok yüksek değil. Evet, sabit duran çatıları ve ağaçları sökebilir. Ancak, hareket serbestliği olan bir yelkenliyi suda ancak çevirir ve kuvvetin uyguladığı direncin büyük kısmı bu sırada absorbe olur. O nedenle, içeride sıkı sıkı tutunup beklemeniz en iyi güvenlik yöntemidir.

Yarış Kuralları