• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Akıntı Seyri
Filika
Site Haritası

AnasayfaProvezza Rüzgarı 
FLYBOARD

Flyboard, su altı ve havada itme gücü sağlayan bir makinedir. İki versiyonu mevcuttur.

Birinci versiyon iki kişinin kullanımı içindir: bir kişi PWC’nin üzerindeyken diğeri de flyboard’u kullanır. Bu versiyon çabuk öğrenim ve ayak eğimine bağlı olarak büyük ölçüde hareket özgürlüğü sağlar.

İkinci versiyon tek kişilik kullanım içindir ve daha iyi bir uçuş duyarlılığı sağlar.İçgüdüsel kullanımı size olağanüstü algılama sağlar.Birkaç dakika sonra tıpkı bir yunus gibi su altına hareket edebilir ve Süpermen gibi yerçekimine meydan okuyabilirsiniz.Ayaklarınızın altındaki nozüller %90 itme gücü sağlar ve flyboard kullanan kişinin ayaklarının aldığı eğime bağlı olarak bir hareket yetkinliği verir ve ellerdeki nozüller de kayak sopaları gibi stabilizasyon kurmak için kullanılır.Flyboard tüm tutkuları bir araya getirmekte: jetski, kayak, snowboard ve akrobatik dalış gibi

Fransız su sporları meraklısı Franky Zapata tarafından tasarlanan. ZAPATA RACING 2011 baharında Flyboard’ları geliştirmeye başladı. FZ 950 modelini 6 ayda geliştirildi ve üretildi, MZR V8 ise 3 ay içinde geliştirildi ve ilk uluslararası yarışına katıldı ve MZR V6 ise 2 ay içinde geliştirilip işletildi.
Sayısız prototip sonunda, ayak altı itici gücü ve el stabilizasyonu sayesinde nihayet sudan çıkmayı ve havada sabitlenmeyi başardılar.Ardından, bir ay boyunca uçuş görüsünü geliştirmek için çalıştılar ve sonunda, INPI’ın patentini aldılar,Flyboard’u ilk Çin’de düzenlenen Dünya şampiyonasında tanıttılar.

15 gün içinde 2.5 milyondan fazla izleme oranı alan bir Youtube videosu yayınladılar ve pek çok naklen TV yayını ayarlandı ve Las Vegas gibi son derece prestijli yerlerde pek çok şov organizesi ile bu ürün tüm Dünyaya tanıtılmaya çalışıldı.

Ülkemizde de özellikle tatil beldelerimizde bu spor yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tekneden Suya GirişKuşanma: Elbise ve patikler giyilir, ağırlık kemeri ve daha sonra da tüp takılmış ve regülatör tüpe bağlanmış olarak BC kuşanılır. Kuşanma esnasında BC boş olmalı, velcro ve tokalı kemerler vücudu iyice kavrayacak ancak nefes almayı engellemeyecek şekilde bağlanmalıdır. Paletler hariç tüm ekipman kuşanılınca teknede buddy-check yapılmalıdır. Paletler tekneden suya girilecek noktaya (dalış platformu, merdiven sahanlığı veya küpeşte) 1 adım kala giyilmelidir. Paletleri teknenin ortasında giyerek suya girilecek noktaya kadar paletlerle yürümek özellikle dalgalı havalarda veya kalabalık ortamlarda tehlikeli olabilir. Özellikle yeni başlayanlar paletlerini giyerken oturmalı veya destek almalıdırlar. Paletlerinizi tek başınıza ve ayakta giymeniz şart ise bir elle sağlam bir yere tutunurken paletin palası diğer elle yandan tutulmalı, paleti giyeceğiniz ayağınızı öbür bacağınızın üzerine 4 şeklinde atarak palet ayağa giydirilmeli, kayışları yerleştirilip ayarlanmalı ve diğer ayak için de aynı işlem tekrarlanmalıdır veya paletler yerde dururken bir ayağımızla paletin ön tarafına basarken öbür ayağımızı paletin içine iterek yerleştirmeli sonra diz çökerek kayışları ayarlanmalıdır(kolayınıza giden yöntem tercih edilebilir). En son olarak maske takılır, maske lastiği ile yüz arasında başlığın kenarı veya saç sıkışıp sıkışmadığı kontrol edilerek dalışa hazır hale gelinir.Suya giriş: Atlama noktasının iyice kenarına yaklaşılmalı, platforma veya zemine sadece topuklarla basılmalıdır. Regülatör takılır, BC 1/3 oranında şişirilir (daha fazla değil, sonra soluk alamazsınız). Atlayacağınız noktada aşağıda kimsenin olmadığından emin olduktan sonra bir elle maske ve regülatör, diğer elle de BC’nin önü tutulur, ileriye bakarak büyük bir adım atılır. Zıplama gibi bir hareket yapılmamalıdır. İlk batıştan sonra BC bizi su yüzüne çıkartacaktır. Ayrıca stand-by veya dalış eğitmeni de gerektiği anda yardım etmek üzere hemen yanımızda olacaktır. Su yüzüne çıkınca tekneye O.K. işareti vermek ve hemen 2-3 metre açılarak bizden sonra suya girecek dalgıca yer açmak gerekmektedir. Daha sonra stand-by’ın veya dalış eğitmeninin yardımıyla ilk çalışmaları yapacağımız sahile yakın sığ bölgeye yüzülür.

NAKŞA ADASI
37°08'N , 24°30'E

Kiklad adalarındaki en büyük ada olan Nakşa’ya hoş geldiniz. Çok verimli ve kendi kendine yeten bir ada. Ege’nin bu en güzel kısmında her çağa ait bol bol tarihi ve kalıntıyı, manzaraların çiçek dürbününü, sıcakkanlı yerlileri ve harika yemekleri bulacaksınız.
TEKNELERDE BULUNMASI ZORUNLU VE ÖNERİLEN TEÇHİZATLAR 

 

ÖZEL TEKNELERİN KAYDI, BELGELENDİRİLMESİ VE TEÇHİZAT DONATIMINA İLİŞKİN TEBLİĞ EK-4

 

ÖZEL TEKNEDE BULUNDURULMASI ZORUNLU ASGARİ EMNİYET TEÇHİZATI

1. Can yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan kişi sayısı kadar (balıkadam elbisesi giymiş kişiler için gerekmez) bulunacaktır.

2. Çocuk can yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan çocuk sayısı kadar bulunacaktır.

3. Can simidi, tekne boyu 7 metreden ve sürati 7 deniz milinden az teknelerde aranmaz, tekne boyu 15 metreden az her teknede bir adet (at nalı şeklinde de olabilir) bulunacaktır. Boyu 15–24 metre arasında olan her teknede birisi ışıklı ve 20 metre savlolu olmak üzere SOLAS tipi 2 adet can simidi bulunacaktır.

4. Manyetik Pusula ile Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü’nün öngördüğü şekilde Seyir FenerleriSiyah KüreKampana, Düdük ve benzeri teçhizat her teknede bulunacaktır.
5.
 Yangın Söndürme Tüpü; bir ve daha fazla motoru ve sabit yakıt tankı bulunan teknelerde, motor dairesinde veya motor kutusu dışında motor başına 1 adet 6 kg’lık; (kapalı güvertesi olmayan, takma motorlu ve taşınabilir yakıt tanklı teknelerde aranmaz). Kamaralı teknelerde her kamarada 1 adet 2 kg’lık, Kuzinesi olan teknelerde kuzine yakınında 1 adet 2 kg’lık bulunacak, sertifikalı olacaktır.

6. Radar Reflektörütehlike bayrağı ve el feneri her teknede bulunacaktır.

7. Pis Su Tankıtuvaleti olan teknelerde bulunacak, kişi başına günde en az 2 litre x 2 günlük birikime uygun hacimde olacaktır.

8. Pis Su Güverte Boşaltma Flanşı; pis su tankı olan bütün teknelerde bulunacaktır.

9. Denize Çöp Atılmasının Yasak Olduğunu Belirten Levha; boyu 12 metreyi aşan bütün teknelerde bulunacak, herkesin göreceği bir yere asılacaktır.

10. Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü Kitabı (son baskı) ve Can Kurtarma İşaretleri Tablosu her teknede bulunacaktır.

ÖZEL TEKNEDE BULUNDURULMASI ÖNERİLEN TEÇHİZAT:

Yukarıda sayılanlar asgari teçhizattır. Denizde Can ve Mal Güvenliğinin sağlanması düşünülerek; tekne boyu, teknede bulunan kişi adedi, seyir bölgesi ve süresi değerlendirilerek, daha fazla teçhizat ile seyre çıkılması; teknede, ışıklı ve savlolu can simidi, paraşütlü işaret fişeği, el maytabı, duman kandili, hizmet botu, can salı, dürbün, balta, ayna, termometre, barometre, seyir haritaları, pergel, paralel cetvel, kalem, silgi, yangın battaniyesi, Denizde Canlı Kalma Elkitabı, Amatör Denizci Elkitabı, VHF ve/veya SSB telsiz telefon, GPS, RADAR, EPIRB ve SART cihazları, GSM telefon bulundurulması can ve mal güvenliği açısından önemlidir, önerilir.


 
 


       
Yarış Kuralları
2019 Tayk Yarış Takvimi
2019 Bayk Yarış Takvimi