• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Akıntı Seyri
Filika
Site Haritası

Anasayfa
Tekneden Suya GirişKuşanma: Elbise ve patikler giyilir, ağırlık kemeri ve daha sonra da tüp takılmış ve regülatör tüpe bağlanmış olarak BC kuşanılır. Kuşanma esnasında BC boş olmalı, velcro ve tokalı kemerler vücudu iyice kavrayacak ancak nefes almayı engellemeyecek şekilde bağlanmalıdır. Paletler hariç tüm ekipman kuşanılınca teknede buddy-check yapılmalıdır. Paletler tekneden suya girilecek noktaya (dalış platformu, merdiven sahanlığı veya küpeşte) 1 adım kala giyilmelidir. Paletleri teknenin ortasında giyerek suya girilecek noktaya kadar paletlerle yürümek özellikle dalgalı havalarda veya kalabalık ortamlarda tehlikeli olabilir. Özellikle yeni başlayanlar paletlerini giyerken oturmalı veya destek almalıdırlar. Paletlerinizi tek başınıza ve ayakta giymeniz şart ise bir elle sağlam bir yere tutunurken paletin palası diğer elle yandan tutulmalı, paleti giyeceğiniz ayağınızı öbür bacağınızın üzerine 4 şeklinde atarak palet ayağa giydirilmeli, kayışları yerleştirilip ayarlanmalı ve diğer ayak için de aynı işlem tekrarlanmalıdır veya paletler yerde dururken bir ayağımızla paletin ön tarafına basarken öbür ayağımızı paletin içine iterek yerleştirmeli sonra diz çökerek kayışları ayarlanmalıdır(kolayınıza giden yöntem tercih edilebilir). En son olarak maske takılır, maske lastiği ile yüz arasında başlığın kenarı veya saç sıkışıp sıkışmadığı kontrol edilerek dalışa hazır hale gelinir.Suya giriş: Atlama noktasının iyice kenarına yaklaşılmalı, platforma veya zemine sadece topuklarla basılmalıdır. Regülatör takılır, BC 1/3 oranında şişirilir (daha fazla değil, sonra soluk alamazsınız). Atlayacağınız noktada aşağıda kimsenin olmadığından emin olduktan sonra bir elle maske ve regülatör, diğer elle de BC’nin önü tutulur, ileriye bakarak büyük bir adım atılır. Zıplama gibi bir hareket yapılmamalıdır. İlk batıştan sonra BC bizi su yüzüne çıkartacaktır. Ayrıca stand-by veya dalış eğitmeni de gerektiği anda yardım etmek üzere hemen yanımızda olacaktır. Su yüzüne çıkınca tekneye O.K. işareti vermek ve hemen 2-3 metre açılarak bizden sonra suya girecek dalgıca yer açmak gerekmektedir. Daha sonra stand-by’ın veya dalış eğitmeninin yardımıyla ilk çalışmaları yapacağımız sahile yakın sığ bölgeye yüzülür.


Teknenizi Buzlardan Koruyun

Teknenizi Kışın dondurucu soğuna ve hasarlarına karşı korumak için alınması gereken önlemler basit gibi görünsede yapılmadığı veya umursanmadığı zaman sizi ciddi sıkıntıların beklediğini sakın unutmayın.Bütün tekneler birer bayandır ilgi ve alaka isterler bu sebepten ötürü yabancı kaynaklı tüm yazılarda teknelerden she olarak bahsedilir.Siz ona ne kadar bakarsanız o da size aynı şekilde karşılık verecektir.Buz sebebiyle oluşabilecek hasarlar açısından üç olasılık vardır.İlki dışarıdaki buzların basıncı,ikincisi akıp giden buzların gövdeye verdiği aşındırmalı zarar ve üçüncü olarak teknenin içinde bulunan suların donarak genleşmesidir.

Tekne dışı buz basıncı tahmin ettiğiniz gibi teknenin içinde yüzdüğü suların buz tutmasıyla oluşur sular buz tutup genleştiği zaman teknenizin gövdesini sıkar.Gövde biçimleri normal olan gezi tekneleri açısından bu durum genellikle bir sorun olmaz ancak ikinci olasılık durumu yani teknenizin yanından kayıp giden buz kütleleri var ise bu durum tekne gövdesinde ciddi zaralara sebebiyet verir ve bunu kısa sürede başarır.Teknenizi deniz sıcaklığının donma derecesine indiği sularda bırakmak durumundaysanız,gövdeye hasar vermeyecek yüzer bağlanmış kütüklerle onu çepeçevre sarıp korumaya alın illa kütük olmasına gerek yok tekne gövdesini korumaya alabileceğiniz herhangi bir malzemede olabilir nihayetinde amaç belli ;bazı teknelerin bu gibi durumlar için su kesimlerinde ahşap veya metalden koruma bantları vardır.Kışlamalarda ise tavsiye edilen eğer teknenizi kışın kullanmayı düşünmüyorsanız sudan çıkartıp karada kışlatmanız olacaktır.Üçüncü olay ise teknenizin içindeki suların donması sonucu oluşan genleşmelerdir.Bu hasarların bazılarından bahsedelim ve nekadar cansıkıcı olabileceğini hatırlayalım tekne gövdesinde bulunan su ağızları,iç tesisat ve motor soğutma sistemlerinde önemli hasarlara sebep olacaktır.Teknenizin içinde bulunan ve boşaltmayı unutmuş olduğunuz,veya önlemini almadığınız o tatlı sular donduklarında kalın bronz döküm parçalarını patlatacak kadar büyük kuvvetler ortaya çıkarırlar.

Teknenizi dondurucu aşırı soğuklar gelmeden dikkatlice kışlamaya hazırlamalısınız,motorlar içinse teknenizde hangi imalatçının motorunu kullanıyorsanız onun talimatlarına yakından takip edip uyun.Boşaltılamayan içme suyu borularına zehirli olmayan bir antifriz katılmalı,deniz suyu vanalarında kalan suların boşaltılması da unutulmamalıdır.Ahşap teknelerin armuzları ve kaplama tahtalarının arası buzlanmadan hasar görebilirler.Kışlama için karaya alınan tekneleri örtmek teknenizin yıpratıcı hava koşullarına karşı iyi bir önlemdir.Donmuş giderler ciddi sorunlara yol açar bu sebepten havuzluklarında korunması önemlidir.

 


       
2020 Tayk Yarış Takvimi
2020 Bayk Yarış Takvimi
TYF FAALIYET TAKVIMI
Yarış Kuralları