• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Rüzgar Sörfüne Başlarken


RÜZGAR SÖRFÜNE BAŞLARKEN

Ders alın: Windsurfing her ne kadar çok kolay gibi gözüksede birçok spordan çok daha komplike bir su sporudur. Eğer daha önce herhangi bir tekne ile denizde yelken açmadı iseniz, windsurf yapabilmek için öncelikle rüzgar hakkında bilgi edinmeniz, ve rüzgara göre vücudunuzu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Ders alarak başlamanız, saatlerce boşa emek harcamanızıda engelleyecektir. Uzman kişinin yerini hiçbir şeyin tutmadığını unutmamak gerekir.

Mutlaka bir arkadaşınız ile windsurf'e çıkın: Bir arkadaşınız ile windsurf yapmak hem daha zevkli hemde çok daha emniyetli windsurf yapmanızı sağlar.

Arkadaş edinin: Eğer bir arkadaşınız yok ise, windsurf yapmayı planladığınız yerde, diğer windsurfçüler ile konuşarak bir arkadaş edinmenizde her zaman yarar vardır. O yöreyi iyi bilen birisi hem size güven verecektir, hemde olası bir ihtiyaçta size yardımcı olacaktır.Karadan denize esen rüzgardan uzak durun: Rüzgarın sizi istediği yöne yönlendirme gibi kötü bir huyu vardır, hele hele öğrenme aşamasında iseniz, hiç farkında olmadan rüzgarın sizi açığa itmesi son derece olağandır. Karadan esen rüzgarlar, ara ara sıkı estiğinden, çok kısa zamanda kendinizi kıyıdan uzak bir noktada bulabilirsiniz.

Yoğun trafik olan alanlardan uzak durun: Eğer yoğun deniz trafiği olan bir alanda iseniz, oradan uzaklaşmak sizin için faydalı olacaktır. Windsurf öğrenirken kafanız öğrenmekle meşgul olacağından, etrafınızdaki diğer kişi veya teknelerle uğraşmak kolay olmayacaktır.Derin olmayan kıyılarda öğrenin: Derin olmayan, boyunuzu geçmeyen kıyılarda öğrenmenin avantajını her zaman kullanın. Düşünce ayağınızın yere basmasının size vereceği güven son derece önemlidir. Ayağınızın yere bastığı yerde boardun üstünden inerek dinlenebilirsiniz, başladığınız noktaya yürüyerek geri dönebilirsiniz veya bugünlük yeter dediğiniz an yürüyerek kıyıya çıkabilirsiniz.

Wetsuit giyin: Her ne kadar su sıcaklığı size üşüme hissi vermesede, her zaman wetsuit giymeyi ihmal etmeyin. Azda olsa, wetsuitin kaldırma gücüne bile ihtiyacınız olabilir.

 

 
Yarış Kuralları