• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Aborda Olmak

Aborda Olmak

   YANAŞIRKEN:

1-Motoru çalıştırın. Yelkenli bir teknenin yanaşma ve ayrılma manevraları, aksi bir durum yoksa motorla yapılır.
2-Yelkeni ancak motoru çalıştırdıktan sonra indirin.
3-Planınızı yapın ve bunu mürettebatla paylaşın.
4-Rüzgarüstüne aborda olmak en kolay yanaşma manevralarından birisidir.  Bu şekilde aynı zamanda ayrılırken de çok rahat edilir.
5-Yanaşırken rüzgarın yönü ve şiddetini, varsa akıntı durumunu, yanaşılacak yeri ve kendi teknenizin özelliklerini değerlendirin.
6-Olası aksilikleri değerlendirin ve B planı oluşturun. “Eğer yanaşamazsak çıkıp alargada demirleyeceğiz” gibi7-Dingiyi, eğer kıçtan çekiyorsanız diğer taraf bordasına sabitleyin.
8-Eğer bir tekneye bordalayacaksanız, tekne sahibi veya kaptanını haberdar etmek gerekir.

9-Eğer bir yelkenli tekneye bordalıyorsanız, tekne direklerinin ve gurcatalarının olası bir dalga ya da yalpada birbirine çarpmaması için uygun şekilde ayarlayın. 

10-Bordalanacak yerin tekne ile aynı yükseklikte olması tercih edilir. Koltuk halatının 30º’den dik bir açıyla gelmesi, diğer bir deyişle küpeşteye paralel olmaması yüzünden koç boynuzu veya kurt ağzını güverteye tespit eden cıvata ve benzeri bağlantıları zorlaması, ileri durumlarda tamamen kopartması söz konusu olabilir. Yüksek bordalı tekneler veya pontonlara yanaşırken, özellikle de rüzgarlı ve dalgalı sularda çok dikkat etmek, mümkün mertebe bağlanmaktan kaçınmak gerekir

11-Özellikle sert rüzgar ve dalgalı deniz sözkonusuysa, elde bir balon usturmaçalı güvertede serbest bir veya birkaç ekip üyesinin çarpışma anında, tekne ile çarpılan aralığa sokarak önlem almaları gerekebilir.

Teknenin çarpışma anında el ayak yoktur, usturmaça vardır!

12-Örneğin iskele ayakları gibi düz olmayan bir zemine bordalanıyorsa, pasarella ile usturmaçaların görevini yapması sağlanır.Önce rüzgarüstü koltuk halatı sahile verilir.
13-Sahilde kimse yoksa, birisinin önceden atlayıp halatı alması ve uygun şekilde bağlaması gerekebilir.
14-Sahile verilen halatlar, sahilde anele, baba veya koç boynuzlarına izbarço ile bağlanabilecekleri gibi doblin yapılarak geri alınabilirler 
Ucu tekne tarafında sabit, sahilde veya iskelede anele veya babadan geçtikten sonra tekrar tekneye alınır ve diğer ucu yine teknede sabitlenir. Bu şekilde ayrılırken sahile çıkıp, o tarafı çözmeye gerek kalmayacaktır.
15-Tekne yanaştıktan sonra, açmazlarla tekne uzun hattının iskele ya da pontona paralel olması sağlanır.
Yelkenli teknelerin, motorlu teknelerden farklı olarak yelkenlerini indirmiş dahi olsalar; direk, arma ve bordaları sebebiyle rüzgarla temas eden yüzeyi fazladır, bu yüzden rüzgaraltına kolaylıkla sürüklenirler. Yapılacak manevrada bunu hesaba katmak önemlidir. 

Tüm tekneler kural itibarıyla rüzgarı kafadan aldıklarında daha stabildirler. 
Pervane kanatlarının şekli dolayısıyla birçok tekne tornistanda iskeleye veya sancağa çeker. Alışıldığında, motorla yanaşırken, özellikle dar yerlerde avantaj olarak kullanılabilecek bir özelliktir. 

 

 
Yarış Kuralları