• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Rüzgar Sörfünde Yapmanız Gerekenler


Malzemenin taşınmasında yapmanız gerekenler

Malzemeyi taşırken mutlaka malzemenin rüzgar üstünde olun. Bu kural, malzemenizin otoparkta, kıyıda veya suda olması durumunlarının hepsi için geçerlidir. Rüzgar üstünde olmak, rüzgarın yapacağı herhangi bir ani hareketin neticelerinden sizi korur.

Kurulu bir yelkeni kesinlikle herhangi bir yerde boş bırakmayın. Yelkeni mutlaka bir şeye bağlayın, tabiki en doğrusu boardunuza monte etmek. Boardunuza bağlı olduğu durumda bile, direğin rüzgar esen yönde olmasına dikkat edin. Ani rüzgar değişimleri kötü süprizlere yol açabilir.

Eğer, herhangi bir nedenden, yelken ve boardunuzu suya ayrı ayrı götürmeniz söz konusu ise, ilk olarak mutlaka yelkeni suya taşıyın, daha sonra boardunuzu taşıyarak suda monte edin. Yelken suda bırakıldığı yerde dururken, board dalga ve rüzgarın etkisi ile hareket eder.Kıyıda yapmanız gerekenler

Hiçbir zaman yalnız olmayın. Windsurf yaptığınız yerin emniyetli olmasına dikkat edin, etrafınızdaki iyi windsurfçüleri seyrederek onlardan birşeyler öğrenmeye bakın. Başlayanlar mutlaka emniyetli sularda olmalıdır.

Bulunduğunuz yerdeki windsurf yapma kurallarına mutlaka uyun, Teknelerin yoğun olduğu yerlere kesinlikle girmeyin. Yüzücülerin olduğu yerlerin yakınından bile geçmeyin. Suyun altında dalan birisinin olma ihtimalini hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Uzun ve keskin bir fin’in yüzen birisine neler yapabileceğini hiçbir zaman unutmayın.

İyice tecrübe kazanmadan, karadan denize esen rüzgarlarda suya çıkmayın, Eğer orsa çekemiyorsanız çok kısa bir sürede sorun yaşayabileceğinizi unutmayın.

Herhangi bir sorunda kişisel olarak neler yapabileceğinizden iyice emin olun, gerekirse üzerinizde ilk yardım malzemelerinden taşıyın.

Düzgün giyinin – Wetsuit giymek size sadece yardımcı olur. Suda uzun kalacak iseniz, şapka, güneş engelleyici krem, uzun kollu wetsuit her zaman yardımcınız olur.

Su kaybedeceğinizi düşünerek bol bol su için.

Her zaman cankurtaran yeleği gibi vücudunuzu yüzdürecek bir şeyler giyin.

Vücudunuzun limitlerini çok iyi bilin ve kendinizi asla zorlamayın, eğer kafanızda o an için herhangi bir soru işareti var ise, asla suya çıkmayın.Suda yapmanız gerekenler

Kıyıdan çıkarken veya kıyıya dönerken fazla süratten kesinlikle kaçının, bu hem sizin hemde etrafınızda olabilecek diğer kişilerin emniyeti için çok önemlidir.

Kıyıdan gerekenden ve sizin fiziksel durumunuzun elvermesinden fazla açılmayın.

Her ne olursa olsun, diğer kişiler ile çarpışmaktan mutlaka kaçının.

Dönüş(jibe) atarken kıyıdan en az 50 metre mesafede olun.

Mümkün olduğu her durumda diğer windsurfçüler ile aranızda enaz 2 direk boyu mesafe bırakın.

Diğer windsurfçüleri, özellikle tehlikeli hareket yapanları özellkile gözlemleyin ve gerekirse uyarın, önemli olan bir kazayı oluşmadan önlemektir.

Her ne kadat tecrübeli olursanız olun, mafsal kırılması veya yelken yırtılması gibi durumlar ile karşılaşabileceğinizi hiç bir zaman unutmayın ve bu durumlara göre hazırlıklı olun.

Her ne olursa olsun, boardunuzu kesinlikle bırakmayın. Şunu unutmayınki, boardunuz sizin için en güvenli can kurtaran simididir. Eğer yardıma ihtiyacınız var ise, uluslararası kabul edilen yardım sinyalini kullanın, ellerinizi devamlı şekilde tekrarlayarak, her iki yanınızda kaldırıp indirin.

Üşüme durumunda sudan hemen çıkarak, hipotermiya (titreme, el ve ayaklarda uyuşma ve zayıf yön algılama) durumunun oluşmasını engelleyin.

 

 Yarış Kuralları