• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Uçurtma Sörfü Hakkında


Kitesurf (Uçurtma Sörfü) Nedir ?


Kitesurf yada kiteboard olarak da bilinen bu rüzgar sporu windsurf,surf,su kayagi,uçurtma,yamaç paraşütü gibi sporlarin ve jimlastik hareketlerinin kombinasyonundan oluşan bir rüzgar sporudur.

Kitesurf nasıl yapılır?

Kitesurf, ayaklara takılan bir boardla gövdedeki trapeze ortalama 20-25 metre bir iple bağlı uçurtmanın gücünü dengeleyerek yapılıyor. Tamamıyla eğlence ve aksiyona dayalı olması nedeniyle sporcular metrelerce havaya kalkıp tekrar su yüzüne iniyor.

Kitesurf yapmak için yeterli rüzgar alan bir deniz olması gerekiyor. İdeal rüzgar hızı 8 – 10 deniz milidir. Dünya üzerinde geçmişi çok eskilere dayanmayan bu spor Türkiye’de de son 10 yılda popülerleşmiş durumda.
Eğitimi Nasıldır?

Adrenalinin yüksek olduğu uçurtma sörfünde öncelikle 1 günlük teorik eğitime katılmak gerekiyor. Sonrasında ise kiloya ve rüzgar şiddetine göre kişiye özel uçurtma seçimi yapılıp, güce ve dengeye dayalı, yerde tutunma eğitimi veriliyor. Terslik anında neler yapılacağı öğretiliyor. Ardından kısa mesafeli iplerle, kıyıya yakın yerde antrenman yapılıyor. Sonuç olarak 1 – 2 günlük bir eğitimden sonra kişi kitesurf yapmaya başlıyor.

Temel Eğitim : 8 saatten oluşmaktadır, bu eğitimin amacı kitesurf sporunu doğru ve güvenli bir şekilde kendi başınıza antrenman yapabilecek duruma ulaştırmaktır.

Seviye 1 : Egitimi minimum 1 saat kara üzerinde gecçmektedir, Bu eğitimde rüzgarın hareketlerini,kitesurf yapılacak lokasyonun durumunu,ekipmanı tanımayı, rüzgar penceresinin ne oduğunu,rüzgar penceresinin güçlü ve güçsüz kenarlarının önemini ögrendikten sonra Eğitim kite ile rüzgar penceresinin güçlü güçsüz kısımlarında 8 figürü yapıp kite ın nasıl güçlü yada güçsüz uçtuğunu keşfetmek ve malzemenizi nasil doğru bir şekilde kurmamız gerektiğini,güvenlik sistemlerini kite terminolojisini ve kite’ı karada nasıl kaldırmamız gerektiğinin teorisini öğrendiğimiz bir seviyedir.

Seviye 2 : İlk derste öğrendiğimiz temel eğitimi, bu derste Profosyonel kiteları kullanarak denemek. güvenlik sistemini gerktiği durumlarda kullanabilmeyi, tek el kontrolu’nun geliştirildiği sudan kite’ı kaldırmayı ve Body Drag diye adlandırdığımız (vücüdumuzun üzerinde board olmadan suda rüzgar altına doğru kaymak) tekniğin geliştirildiği bir seviyedir.

Seviye 3 : Eğitimi water start (Su üzerine çıkmak) seviyesine geldiğimiz en son seviyedir. Bu seviyede (Self Rescue) herhangi oluşabilecek bir durumda,(malzeme zarar görmesi rüzgarin durmasi) gibi kendinizi sudan karaya malzemenizle birlikte nasil güvenli bir şekilde çıkılması gerektiğini Upwind Body Drag (derin suda board’dan uzaklaştığınızda board u nasıl geri kazanmak gerektiğini,board’la beraber up wind body drag yapabilmeyi ve son olarak water start teorisin öğrenip board a çıkmayı başarabildiğiniz bir seviyedir.

Not: Her birey için board a çıkış süresi farklılık göstermektedir.
Kitesurf Tarihçesi

Kelime olarak uçurtma sörfü anlamına gelen kitesurfün mazisi 15 yıl önce dayanıyor. Fransa kıyılarında ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisine alan bu spor, Türkiye’de de en az 10 yıldır uygulanıyor.

Uygulanışının oldukça kolay olması ve belli bir kas gücü gerektirmemesi nedeniyle herkes tarafından rahatlıkla uygulanabiliyor. Bu özelliği sayesinde de popülerliği her geçen gün artıyor. Yeni board modellerinin, gelişmiş ekipmanların ve farklı çeşitlerin üretiliyor olması da popülerliği ortaya koyan sebeplerin başında geliyor.
Nerede Yapılır?

Kitesurf, Alaçatı Ayvalık, Gökçeada, Didim ,Çanakkale gibi hava koşullarının uygun olduğu yerlerde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Akyaka’nın sahip olduğu rüzgar bu bölgeyi merkez haline getiriyor.

Dünyada ise rüzgar sörfünün elverişli olduğu tüm alanlarda yapılabiliyor. Kitesurf yapabilmek için özel şartlara ihtiyaç duyulmuyor. Bu sebeple denizin olduğu her yerde rahatlıkla uygulanabiliyor. Sadece rüzgarın elverişli olması ve en az 10 deniz miliyle esmesi yeterlidir.

 

 

Yarış Kuralları