• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Batık Dalışları


BATIK DALIŞLARI-Wreck Diving

Batık dalışı yapmanın sebepleri:

Merak : Batıklar birer muamma gibidirler. Bir batık üzerinde dolaşırken çoğu zaman kendinizi onun nereden gelmiş olduğunu, içinde kimlerin çalışmış olduğunu ve niye batmış olduğunu düşünüyor bulursunuz.


Tarihi geçmiş : Batıklar kaybolmuş gemilerden öte tarihin bir devrinin, bir kapsüle konarak saklanmış anıtlarıdırlar. Batıklarada bazı tarihi gerçeklerin ipuçları saklı olduğu için onlara saygı göstermeli ve karıştırmamalısınız.

Sualtı canlıları : Gemiler batmalarından sonra birçok sualtı canlısının evi ve barınağı haline gelir. Hatta bazı bölgelerde en çeşitli sualtı hayatı batıkların çevresinde ve içindedir.

Sualtı fotoğrafçılığı : Üzerindeki kalıntıları ve çok renkli sualtı hayatı ile batıklar çok fotojenik bir yapıya sahiptirler. Siz de bir sualtı fotoğrafçısı iseniz batık çehreleri sizide yanına çekecektir.


Batık dalışlarının tehlikeleri :

Batık dalışlarında dikkat edilmesi gereken tehlikeler şunlardır ; sivri cisimler, bir şeye dolanma ( çapariz ), sualtı canlıları, batığın sağlam olmayan yapısı, akıntı cepleri ve kuvvetli emilmeler. Derin batık dalışlarında dikkat edilmesi geren hususlar ise ; derin dalış tecrübesi olmak ( derin dalış uzmanlık kursunu almış olmak gibi…), 5m. de bir tüp bekletmek, azot narkozunu göz önünde bulundurmak, çünki istemeden de olsa narkozun etkisitle bazı cisimlere çarpabilirsiniz, kısa dip zamanı limitleri, her dalışta olduğu gibi iyibir dalış planlaması yaptıktan sonra dalmak. İlk defa dalacağınız bir batık ise yerel bilgiler toplamak faydalı olacaktır. Bu bilgiler batığın tehlikeli yerlerini size aktaracaktır.


Batıkların içine girme ( penetration ) :

Bütünlüğünü muhafaza eden batıklar sizi adeta içine girmeye davet eder. Ama bu davete karşı koymayı bilmelisiniz. Böyle bir batığa özel ekipmansız ve eğitimsiz girmek çok tehlikelidir. Yön kaybı batıkların içinde olası bir durumdur, direkt yüzeye çıkamamak, çok dar pasajlara girip manevra kabiliyetinizin kısıtlanması, hareketinizden olusan su dalgalarının çok eski cisimler üzerinde olumsuz etkiler yaratarak onların düşmesine neden olmak, paletlerinizden ve hatta have habarcıklarınızdan etkilenecek olan batıklarda bulunan silt tabakası harekete geçerek görüşünüzü olumsuz olarak etkiler.

Bütün bunlardan anlıyacağımız gibi batık içine girme özel olarak bu konuda eğitilmiş ve teçhiz edilmiş dalıcılar içindir.

Yarış Kuralları