• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Motor Yağı Değiştirme

 

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir ?

Özellikle yelkenli teknelerde 100 saatlik çalışmanın sonunda, motor üreticileri yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesinin gerekli olduğunu belirtmektedirler. Motor yağınızı kendiniz değiştirmeniz mümkün. 

Motor yağınızı her 100 saatte bir ya da sezonda en az bir kere yenilemeniz ve filtre değişimi yapmalısınız. Öncelikle motorunuza uygun yağ kullanmanız gereklidir. Yelkenli dizel motorlarda genellikle 15W 40 kalınlığında yağ tercih edilir. Yağ filtresinin içinde motorun çalışmasından oluşan metal parçalar, çapakların birikme yaptığı için yağ değişiminde filtrenin de değiştirilmesi gereklidir. 

1) Yelkenlilerde 55 beygire kadar olan motorlar 7 lt'den fazla yağ almazlar. İşlemlere başlamadan önce, bir yağ alma pompası, büyük motorlar için iki adet 5 lt'lik pet şişe, yağ filtresi, yeterli uygun motor yağı ve yağ filtresi açmak için özel anahtarı bulundurmanız gereklidir. 

2) Motor yağını değiştirmeden önce, yağın daha akışkan olması için soğuk motorunuzu 2-3 dakika çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Daha uzun süreli çalıştırmanız yağın sıcaklığını çok arttıracağı için değişm sizin için güvenli olmayacaktır. 

3) Yağ değiştirmeden önce motorun kapalı olduğundan emin olun hatta güvenlik için motor elektrik şalterini de kapatın. 


4) Motorun karterinin altında bir metal boru mevcuttur. Yağı buradan çekeceksiniz. Oraya uygun boruya sahip yağ alma pompasını bağladıktan sonra önceden hazrlanmış boş şişelere yağı pompa yardımıyla aktarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken ortama bez sererek, olası sıçramaları engelleyiniz. Ayrıca yağı çekerken, karter üst tıpasını açık tutmanız, hava yapmasını engeller. 

5) Yağın boşaldığından emin olduktan sonra, alet yardımıyla yağ filtresini sökeceksiniz. Genelde saat yönünün tersine çevirdiğinizde açılırlar. Filtrenin içinde kalan az miktarda yağ akma yapacağı için motorun o bölgede altına bez konulması uygun olacaktır. Yeni yağ filtresini takarken filtre kauçuk contasını yağ ile nemlendirin. Filtreyi el ile takın ve sıkıldığında aletle en fazla yarım tur sıkın. Çok fazla sıkmayınız. 6)  Yeni yağ filtresi takıldıktan sonra motor bloğu üzerindeki yağ tıpasını açarak yeni yağı ekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağ haznelerinin simetrik olmadığından dolayı dolumu yaparken hızlı davranmamanızdır. Yağ eklerken daima arada yağ çubuğu çekilerek max-min seviyesinde olduğu kontrol edilmelidir. Bu seviye hızlı konulduğunda çok ani yükelme yapabilir. Dikkat edilmelidir. Ayrıca yağ eklendikten ve yağ çubuğu ile kontrol edildikten sonra 10-15 dakika sonra çubuk gene kontro edilmeli, çöken yağ yerine ek yapılma ihtiali vardır. 

7) Motoru çalıştırın, panel üzerindeki yağ seviye ikaz ışıklarını kontrol edin ve motoru göz ile kontrol ederek, yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Eğer herşey yolunsayda yağınız değişmiş demektir. 


Not : Atık yağları ve motor parçalarını asla denize dökmeyin ve denize atmayınız. Çöp kutusuna da dökmeyiniz veya atmayınız. Bu parçalar ve atık yağlar çok ciddi kirlenmeye sebep olmaktadırlar. Çoğu liman ve marinada bunların alınması için özel bölgeler vardır. Ayrıca mavi kart uygulamasının işleme alındığı yerlerde bu yağların mavi kartlara en az yılda bir kere işlenmesi unutulmamalıdır. 


 

Yarış Kuralları