• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tunç Çağı Limanı - Kaş

Kaş Tunç Çağı limanını bekliyor

İÖ 14. yüzyıla ait olan Uluburun Batığı'ndan yola çıkan Sualtı Araştırmaları Derneği, Genç Arkeopark Projesi ile Kaş'ta Tunç Çağı'nın canlandırılacağı bir liman kurmak için çalışmalara başladı.

3 bin 300 yıl önce. Mısır Kraliçesi Nefertiti'nin eşyalarının da bulunduğu 20 bin parça ile Kaş'ta batan ve bulunduğu 1982'de dünyanın en eski batığı ünvanını kazanan Uluburun gemisi, genç arkeologlar tarafından farklı projelerle anlatılıyor. Tunç Çağı'nda Anadolu'daki yoğun ticaretin göstergesi olan geminin ambarında Kraliçe Nefertiti'nin mührü, kehribar küpleri, fildişi eşyalar ve Kıbrıs çömlekleri Bodrum Sualtı Müzesi'nde sergileniyor. 360 Derece Araştırma Grubu, Kaş Deniz Tarihi Araştırmaları Derneği ve Sualtı Araştırmaları Derneği, Tunç Çağı'nda Uluburun gibi gemilerin geldiği limanı anlatan bir kesit yapmak için çalışıyor. Tunç Çağı'ndaki bina yapım bilgilerini araştıran bilim insanları, dönemin ticari malzemelerinin bulunduğu küçük bir liman kurmayı planlıyor. Kaş'ın binlerce yıl önce dünya ticaretindeki önemli rolünün anlatılacağı liman aynı zamanda, bir arkeoloji parkı olarak hizmet verecek. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı, Prof.Dr. Hayat Erkanal'ın danışmanlığında yapılacak Tunç Çağı limanında taş çapalar, farklı uygarlıklara ait amforalar, değişik seramik eşyalar, balyalar, tahıl çuvalları, balık ağları, tente altında pazar tezgahları, dokumalar, merdivenler, kuyu, dönemin giysileri, şarap ve zeytinyağı ürünleri yer alacak.Antik Liman Çeşme Bağlar Mevkii'nde

Dönemin geleneksel bina yapım bilgileriyle danışmanların gözetiminde iki ya da üç binadan oluşan yapı grubunun önünde 3 bin 300 yıl önceki ticaretin nasıl yapıldığı anlatılacak. Ticari malların dizildiği küçük bir rıhtımın arkasında yapılacak antik liman kesitinde 50-100 metrekare boyutlarında3 Adet bina yer alacak. Çeşme Bağlar Mevkii'nde düşünülen antik limanda her yıl uluslar arası düzeyde deniz tarihi ve sualtı arkeolojisiyle ilgili sempozyum düzenlenecek. 2006'da Hidayet Koyu'nda batırılan Uluburun gemisi örneğiyle birlikte kullanılacak antik liman, Akdeniz'in ticaretinde Anadolu'nun yerini karadaki meraklılara anlatacak. 3300 yıl önce battığı haliyle deniz dibinde teşhir edilen Uluburun'un aslına uygun kopyasına daha çok dalıcı ve turist çekmek için limanda çeşitli gösteriler ve sergiler açılacak. Türkiye'nin dalış merkezi olan Kaş'a gelenlere bölgenin tarihsel zenginliğini anlatmak için sürdürülen çalışmaları anlatan proje başkanı Güzden Varinlioğlu, 'Genç Arkeopark projesi için Kaş bölgesinde yaşları 15–18 arasındaki farklı kültürlerden gençleri bir araya getirdik.Projemiz, gençlerin yaşadıkları bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerini tanımalarını, böylece yaşadıkları bölgeyi sahiplenmeyi amaçlıyor. Tunç Çağı limanı ile derinliklerimizdeki tarihi herkese anlatmayı amaçlıyoruz' dedi.

Jan 17 2011 10:43AM

Yazı: Gökhan Karakaş

Kaynak:Atlas

Yarış Kuralları