• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Paserella


Pasarella

Kıçtan ya da baştankara olunduğunda, karaya çıkmak için kullanılan köprülere pasarella denir. Bazıları sabit olmakla beraber çoğunlukla ahşap keresteler portatif olarak kullanılırlar. Kısa süreli gecelemelerde, sahile verilen pasarella, seyre çıkarken kaldırılıp, borda vardavelalarına veya uygun bir yere sabitlenirler. Bir dalgayla denize düşmeleri olasılığından dolayı, sahile verilen pasarellaların tekne tarafında sabitlenmesi önemlidir.

Uzun süreli kalmalarda, pasarellayı sağlı-sollu sabitleyip direk tepesinden gelen bir mandarla inip-kalkan bir düzenek haline getirmek uygulama kolaylığı sağlar.Pasarelladan geçerken yukardan gelen halatlardan destek almaya çalışmak, dengeyi bozar, çalkantılı yerlerde tekneye çıkılacağı zaman pasarellanın bir trabzanı olması çok yararlıdır. 
Bu şekilde direğe sabit pasarellaların, üzerlerinde kimse yokken iskeleden yüksekte kalacak şekilde ayarlanmaları ahşabın yere sürtünerek aşınmasına engel olur. Bu amaca uygun tasarlanmış tekerlekli olanlar da mevcuttur. Olamayn tiplerde, iskeleye temas eden bölgeye eski bir usturmaça yerleştirilmesi uygun olur.  

Kıçtan kara olmuş teknelerde pasarellanın iskeleden çok az yukarıda
durması ancak insan ağırlığı binince yerle temas etmesi önemlidir.

Yarış Kuralları