• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tekne Motoru için Doğru Yakıt ve Yağ SeçimiTekne Motoru için Doğru Yakıt ve Yağ Seçimi

 

Teknenizin su üstündeki motor gücünü onu bakımlı tutarak sağlamanız,Doğru yağı ve yakıt türünü Kullanarak performansını ve kullanım ömrünü uzatacağını unutmayalım.

Dıştan takma motorlarda iki ana katagori bulunmaktadır iki zamanlı ve dört zamanlı motorlar,Bu motorların yağlanma gereksinimleri çalışma sistemlerine göre farklılık göstermektedir.İki zamanlı motorlarda yağ yakıt ile karıştırılır,yakıt motordan geçerken motoruda yağlar,Dört zamanlı motorlar ise bir araba veya kamyon gibi art arda kartere yağ pompalanır ve döndürülen yağ tarafından yağlanır.
Yeni tekne motorları da tüketici ve çevre dostu düşük emisyona sahip daha uzun ömürlü motorlar olarak tasarlanmışlardır.Ancak bu ileri teknoloji motorlarda doğru yağ seçimi önemli bir hal almaktadır.Arabanızda kullanmış olduğunuz yağ farklı özelliklere sahiptir,Deniz motorlarında kullanılan yağlarda öyle.

Bir dört zamanlı deniz motoru yağı bir otomobil motoru gibi aynı işlevi gerçekleştirmesine rağmen, binek araç motor yağı deniz motorlarında kullanılmamalıdır. Bunun başlıca iki nedeni: Su ve aşınma.

Suyun neden olduğu korozyonu düşünün deniz motorları için ilk önceliktir. Otomobiller için yapılan yağlar deniz motorları için gerekli korozyon korumasına sahip değildir.Bu sebepten ötürü Otomobil yağları deniz motorlarınızı korumakta yetersiz kalmaktadır.

Dört zamanlı dıştan takma motorlar araba motorlarına  oranla daha yüksek devirlerde çalışırlar bu motorların çalışma süreleri uzun olduğu kadar,uzun süre çalışmadan durması gerektiği zamanlarda da korunması ve aşınmasını engellemek için çok özel gereksinimleri vardır bu yüzden,teknenizde araba yağı kullanmayın.Motorunuzu korumak için en iyi yolu, motor üreticisi tarafından tavsiye edilen dıştan takma motor yağı kullanmak veya yağ Ulusal Denizcilik Üreticileri Derneği (NMMA) logosunu bakmaktır. NMMA testleri ve deniz motorunun ihtiyaçlarını karşılayabilen yağları onaylar. Teknenizin motoru için doğru yağı belirlemek için aşağıdaki listeyi kullanın:

*TC-W3 yağlar İki zamanlı motorlar için sertifikalı

*FC-W ürünler dört zamanlı deniz motorları için onaylıdır.

Doğru yakıt kullanmak da dıştan takma motorun performansı ve ömrü için çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde Yenilenebilir Yakıt Standardı görevlilerinin yaptıkları araştırmalarda yakıt  içinde etanol seviyesinin yüksek olması tekne kullanıcıları için istenmeyen sonuçlara yol açtı.Şu anda, Çevre Koruma Ajansı (EPA), birçok benzin içinde kullanılan mevcut yüzde 10 etanol (E10) miktarını otomotiv / hafif yük kamyonu yakıt standardını değiştirmek için bastırıyor bunu yüzde 15 etanol (E15) seviyelerine getirmek istemekteler. Dolayısıyla E-15 gelecek 10 ila 15 yıl içinde ABD pazarına ve sonrada tüm dünyaya hakim yakıt haline gelmesi bekleniyor.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı Dairesi başkanlığında gerçekleştirilen ve deniz motoru üreticileri tarafından yapılan testlerde E15 etonol içeren yakıtın deniz motorlarına uygun olmadığı, aynı zamanda,Şu an kullanılan Deniz Motorlarının Çevre Koruma Ajansı (EPA) emisyon standartlarını aşması tekne severler için başka bir kötü haber.

Neyse ki,E15 yakıtı satmak isteyen benzin istasyonlarında veya marinalarda etonol oranı 15 olan pompalarda etiket zorunluluğu bulunacak,Tekneseverlerin yakıtlarını bildikleri yerlerden almaları artık önemli bir durum.

 

 
Yarış Kuralları