• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Bafra FeneriBAFRA FENERİ

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından Kızılırmak'ın denize döküldüğü yerdeki delta üzerinde Halisburnu mevkiine inşa edilmiştir.

Karadeniz'de bu mevkide seyreden gemiler için çok önemli bir rota feneridir. Bulunduğu arazinin delta olması nedeniyle demir boru kazıklar çakılarak üzerine yapılmıştır.22 metre silindirik çelik kule çevresinde çelik çatma profillerle tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiştir.Fenerin kulesinin denizden yüksekliği 25 metre,kule yüksekliği ise 22 metredir.

Çakma karakteri Fl.W.5 Sn. olan fenerin görünüş mesafesi ise 20 deniz milidir.

 

Fener ilk olarak gaz yağı ile çalıştırılmış daha sonra asetilen gazına çevrilmiş olup şu anda elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Yedek enerji olarak hale asetilen kullanılmaktadır. Halen 500 W'lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirecek uzaktan görünmesini teminen odak uzaklığı 250 mm olan dört adet kotodiyoptrik panel kullanılmaktadır.

Söz konusu optik paneller cıva banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı odakta sabit olarak yakılmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin çakar ışık vermesi sağlanmaktadır.

Kuledeki çelik tellerle aşağıya dik olarak hareket eden ağırlıklara sahiptir. Ağırlık inerken saat harekete geçer ve yolda ağırlık yukarı doğru geriye kurulmadığı taktirde ağırlık dibe ulaştığı zaman saat durur. Fener bekçileri, Optik sistemin hemen altında yer alan mekanizmaya bağlı geniş kurma kolu ile deniz feneri optik saatini kurmaktaydılar. Bu sistem evlerdeki saat mekanizmasına benzemektedir. Fener bekçisi hala her üç saatte bir mekanizmayı kurmaktadır.Söz konusu makine ve optik paneller koruma altına alınmış olup halen kullanılmaktadır. Fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.

Yarış Kuralları