• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Teknede Mutfakta Olmak
Teknede Mutfakta Olmak

Denizde yemek yapmak zor ve zahmetli bir iştir.Uzun süre küçük bir teknede denizde yaşamamışsanız,en basit bir yemeği bile,devamlı sallanan ve hoplayan zıplayan bir kuzinede hazırlamanın ne kadar zor olduğu hakkında bir fikriniz olamaz.

Yemek hazırlığı denizde karadakinden çok daha fazla planlama gerektirir.İlk olarak ihtiyacınız olan bütün gereçlerinizi ve malzemelerinizi önceden hazırlayın zira karıştırmaya ve pişirmeye başladığınızda  ara vermek can sıkıcı olur,özellikle de buzluğun ve kuru gıda dolaplarının kapaklarını çalışma alanı olarak kullanıyorsanız.Bir şeyleri karıştırmaya başladığınızda en önemli iş başka işlere bulaşmadan elinizdekine odaklanmaktır.Her şeyi dışarıya çıkarttığınız da bunları bir yerlere koymanız gerekir.O yer de diyelim bir köşeye sıkıştırabileceğiniz kare şeklinde plastik bir tepsi olsun.Eğer tepsiyi koyduğunuz o köşe tencere dolabının önündeyse ihtiyacınız olan tencereleri önceden çıkartmış olmanız lazımdır;sonradan alamaya kalkarsanız sıkıntı çekersiniz.

Karıştırmaya ve pişirmeye başladığınızda işinizin bittiği nesneleri koyacak bir yer içinde bir planınız olmalıdır.Evyeniz çabucak dolacaktır,o yüzden sıkıca bağlanarak sabitlenmiş plastik kova bu soruna çözüm olabilir.

Evye dolu olunca hala sıcak olan tava veya tencerenizi koyacak yeri de düşünmeniz gerekir.Kaba denizlerde patatesler ocakta kaynarken elinizde nereye koyacağınızı bilemediğiniz sıcak ve ağır bir tavayla sallanmaktan kötü bir şey olamaz.
Bardaklar ve tabak çanağınızın tabanları kaymaz bir malzeme ile kaplı değilse onları nemlibez veya bu iş için üretilmiş yumuşak lastik malzemelerin üzerine koyun.

Yeni açılmış bir konserve tenekesini asla salıncaksız bir yüzeye koymayın.

Bir çaydanlığın ağzı teknenin baş kıç doğrultusunda olacak şekilde kullanın,dökerken asla yalpa doğrultusunda olmasın.Duran bir bardağı veya bir başka kaba sıcak su dökmeyin.Beraber hareket edecek şekilde bir elinizde çaydanlık diğerinde bardak olsun.

Çalışırken imkan varsa oturun veya iki elinizi kullanabilecek şekilde kendinizi emniyetli bir yere sıkıştırın.Bazı ahçılar kendilerini kayışlarla (bantlarla) bağlamayı tercih eder,ama bu durumda sıcak sıçramalardan kaçamamak tehlikesi vardır;bu yüzden bir kısmı bundan kaçınır.Denizde yanıklar ciddi derecelerde olur;onun için bir çok ahçı bunaltıcı olmasına rağmen uzun plastik önlükler kullanır.

Sıcak yemeği tabağa koymak için bir kepçe veya kupa kullanın.Tencere ve tavadan doğrudan dökmeye çalışmayın.

Mümkünse sıkça ve tek çeşit yemek servisi yapmayı öğrenin ve sakin bir yerde değilseniz hazırlaması 20-30 dakikadan uzun sürecek yemekleri pişirmekten kaçının.

Küçük bir teknede kötü havada yemek hazırlamak zahmetli olabilir,onun için kaba denizlere çıkılacaksa hazır yemeği tercih edip marifetlerinizi limana saklayın.

Yarış Kuralları