• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ThassosTHASSOS (TAŞÖZ)

40°46.9’N, 24°42.6’E


Nereye Bağlanır

Güneydoğuda Limenas ile güneybatıda Limenaria limanları,Prinos koyu,kuzeydoğuda Makriammos koyu,doğuda Skala Potamias ve güneydoğudaki Aliki koyu adanın korunaklı demir yerleridir.

Thassos Adası'nın Genel Özellikleri

Thassos Adası, Ege Denizinin en kuzeyindeki Yunan Adasıdır. Yaklaşık 400 kilometre karelik bir alana sahip olan Thassos Adasının oldukça dağlık bir coğrafyası var. Ama en göze çarpan özelliği yemyeşil oluşu ve sayısız muhteşem koylar barındırması. Deniz suyu sıcaklığı daha güneyindeki Midilli ve Mikanos gibi pek çok Yunan Adasına nazaran daha yüksek. Yaz aylarında 25-26 dereceye kadar çıkabiliyor.

Geçmişi milattan önce 7. yüzyıla dayanan bu adada Bizanslılar, Osmanlılar ve Bulgarlar dahil olmak üzere pek çok farklı medeniyet hüküm sürmüş ve sonunda Yunanistan'a ait kalarak bugünlere gelmiş. Adanın mimari yapısına bakıldığında, Makedonya tarzı bir mimariye sahip olduğu görülüyor. Eski geleneksel taş evlerin pek çoğu halen durmakta.

Thassos Adasındaki önemli yerleşim yerlerinin başında başkent denilebilecek olan adanın merkezi Thassos veya bir diğer adıyla Limenas gelir. Diğer önemli merkezler ise Limenaria, Potamia, Prinos, Theologos, Panagia ve Potos.
Thassos'un Koy ve Plajları

Aliki ve Psili Ammos olmak üzere Paradise Beach, Kynira, Glifoneri, Makryammos, Skala Pachis, Skala Prinos ve Skala Marion. Ünlü Marble Beach veya diğer adıyla Saliara ise toprak ve taşlı yolu nedeniyle ulaşımı gerçekten çok zorlu. Thassos merkezdeki Limenas plajı da oldukça güzel. Golden Beach dalgalı deniziyle sörf severlerin gözdesi. Bir de Livadi Koyu'ndan güneye doğru inerken, yol üzerinde kayalar arasında denizin oluşturduğu doğal bir havuz olan Giola görülmeye değer.
Thassos'da Yeme-içme ve Eğlence

Taverna denilen restoranlar hemen hemen her beldede oldukça fazla sayıda ve birbirine yakın kalitede var ama en fazla sayı ve en renkli ortamlar yine Limenaria, Limenas, Potos and Skala Prinou beldelerinde. Limenaria yakınındaki Pefkari de oldukça eğlenceli bir başka belde. Özellikle haftada iki kez Yunan gecesi düzenleyen Aegean Taverna'da keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Ada olduğu için elbette ki en revaçta olan yemekler deniz ürünleri. Özellikle kızarmış midye, ahtapot ızgara, kızartma, ızgara veya dolması yapılmış kalamar hemen hemen her tavernada bulunmakta. Hamsi ve sardalyeyi de güzel yapıyorlar. Deniz ürünlerinin fiyatları bizim ülkemizdekine nazaran oldukça düşük, lezzetler ise çoğunlukla yüksek kalitede. Köfteyi de çok güzel yapıyorlar. Thassos ayrıca bir et cenneti. Özellikle dağ köyleri oğlak ya da kuzu çevirmeleri ve kokoreçleri ile meşhur. Panagia, Mikro Kazaviti ve Theologos en revaçta olanları. Theologos'daki Taverna Avgoustos, hem yemekleri hem de müzik, dans ve eğlencesi ile mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Ege mutfağının zeytinyağlıları, sarmaları, salataları ve çeşitli meze türleri yine menülerde sık rastlayacağınız yemekler. Mücver, musakka, dolma gibi bildiğimiz lezzetleri farklı yorumları ile tadabilirsiniz. Özellikle musakkaları enfes. Bizim cacığın susuz versiyonu olan Tzatziki çok güzel bir başka lezzet. Genellikle kocaman bir kalıp beyaz peynir ile sundukları Greek Salad yine her yerde çok lezzetle yenen bir salata. Yemekten sonra meyve ikram ediyorlar ve yazın bu çoğunlukla karpuz oluyor. Bazı müesseseler tatlı ikramı da yapıyor. En ünlü içecekleri frappe yani soğuk kahve. Bir de bizim Türk kahvesinin aynı tadında ve sunumunda olan Yunan kahvesi, yani Greek coffee var. Yerli üretim şaraplar ve tabii ki ünlü Yunan içkisi Ouzo güzel Yunan yemeklerine eşlik eden içki alternatifleri.


Yarış Kuralları