• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sivriada

Sivriada

 Marmara Denizi'nde, Hayırsızadalar'ın İstanbul'a en yakın, Adalar'a en uzak ve en batıda olanıdır.
Piramide benzeyen sivri bir kayalıktan oluştuğu için Sivriada diye tanınır. Eski adı, yine "Sivri" anlamına gelen Oxia'dır (Yunanca: Οξειά). Çok küçük bir ada olan ve denizden çıkan bir dağın sivri ucu olan Sivriada'nın deniz seviyesinden yüksekliği 90 metredir. Kendisine en yakın ada olan Yassıada'ya 1,7 km, İstanbul sahiline (Fenerbahçe Burnu) 11 km uzaklıktadır.

Adaya Bizans İmparatorluğu döneminde din adamları ve imparatorlar sürgünegönderilirdiği rivayet edilmektedir. Adada, 10. yüzyıldan kalma, bugün sadece bazı kalıntıları mevcut olan bir manastır vardır. Adada ikamet yoktur.

Geçtiğimiz yıllarda adadan çıkarılan taşlardan İstanbul mendrekleri ve limanları yapılmıştır. Adadaki taş ocağı terk edilmiştir. Taş ocağının limanı yatçılar için iyi bir haftasonu barınağı oluşturur.

1910 yilinda Istanbul valisi sokak köpeklerinin toplanip Sivriada'ya gonderilmesine karar verir. Yaklasik 80.000 sokak köpegi buraya konulup ölüme terkedilmiştir. Bu olaydan kisa bir sure sonra Istanbul'da meydana gelen buyuk depremi sehir halki "tanrinin gazabi" olarak nitelendirir ve sağ kalan köpekler şehre geri getirilir.Yarış Kuralları