• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Galvaniz, Krom ve Pirinç BakımıGALVANİZ, KROM VE PİRİNÇ BAKIMI

Yatlarda estetik ve dayanıklılık açısından bazı metal malzeme krom ve pirinçten yapılırken teknenin yapı unsuru olarak kullanılan çelik haricindeki metallerde genelde koruyucu olarak kaplama vardır. Büyük gemilerde yapı unsurlarının dışındaki demir malzeme galvaniz kaplıdır. Yatlarda masif olanların dışındakiler krom veya pirinç, gemi demiri ve zinciri ise galvaniz kaplıdır.
A.Kaplama malzemenin kaplaması bozulduğunda paslanmayı engellemek için yapılması gereken malzemenin tekrar elektrolize gönderilmesidir. Ancak bazı malzemenin tekrar galvanize gönderilmesi ekonomik olmadığından o tip malzemeler ya değiştirilir ya da geçici olarak boyanır.

B.Krom malzemenin bakımı sadece tatlı su ile olur. Malzeme tatlı su ile yıkanır ve kurulanır.

C.Galvaniz kaplama malzemenin bakımı sadece su ile yıkanır. Elektrolize gönderilmiyorsa bozulan yerleri geçici olarak “Galvaniz” boya ile boyanır.

D.Pirinç malzemenin bakımı sadece kimyasal metal parlatıcıları ile olur. Üzerine parlatıcı sürülen pirinç malzeme bir süre beklendikten sonra silinerek parlatılır. Pirinç malzemede kesinlikle zımpara veya diğer sert kazıyıcılar ve temizliğin uzun ömürlü olması için vernik kullanılmaz. Ancak zaruret halinde ve malzeme kurtarıyorsa P2000 numaralı su zımparası ile temizleme yapılabilir ve çok ince selülozik sprey vernikle yüzeyi kaplanabilir.  Kaplama malzemenin bakımı

A.Kaplaması bozulan metal malzeme tekrar elektrolize gönderilir.

B.Tekrar elektrolizi ekonomik olmayan galvaniz malzeme değiştirilir veya boyanır,

C.Kaplaması bozulmayan galvaniz malzeme su ile yıkanır.

D.Kaplaması bozulmayan krom malzeme tatlı su ile yıkanır ve kurulanır.

E.Kaplaması bozulmayan ancak kararan pirinç malzeme kimyasal metal parlatıcıları ile parlatılır.

 
Yarış Kuralları