• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

FlyboardFLYBOARD

Flyboard, su altı ve havada itme gücü sağlayan bir makinedir. İki versiyonu mevcuttur.

Birinci versiyon iki kişinin kullanımı içindir: bir kişi PWC’nin üzerindeyken diğeri de flyboard’u kullanır. Bu versiyon çabuk öğrenim ve ayak eğimine bağlı olarak büyük ölçüde hareket özgürlüğü sağlar.

İkinci versiyon tek kişilik kullanım içindir ve daha iyi bir uçuş duyarlılığı sağlar.İçgüdüsel kullanımı size olağanüstü algılama sağlar.Birkaç dakika sonra tıpkı bir yunus gibi su altına hareket edebilir ve Süpermen gibi yerçekimine meydan okuyabilirsiniz.Ayaklarınızın altındaki nozüller %90 itme gücü sağlar ve flyboard kullanan kişinin ayaklarının aldığı eğime bağlı olarak bir hareket yetkinliği verir ve ellerdeki nozüller de kayak sopaları gibi stabilizasyon kurmak için kullanılır.Flyboard tüm tutkuları bir araya getirmekte: jetski, kayak, snowboard ve akrobatik dalış gibi

Fransız su sporları meraklısı Franky Zapata tarafından tasarlanan. ZAPATA RACING 2011 baharında Flyboard’ları geliştirmeye başladı. FZ 950 modelini 6 ayda geliştirildi ve üretildi, MZR V8 ise 3 ay içinde geliştirildi ve ilk uluslararası yarışına katıldı ve MZR V6 ise 2 ay içinde geliştirilip işletildi.
Sayısız prototip sonunda, ayak altı itici gücü ve el stabilizasyonu sayesinde nihayet sudan çıkmayı ve havada sabitlenmeyi başardılar.Ardından, bir ay boyunca uçuş görüsünü geliştirmek için çalıştılar ve sonunda, INPI’ın patentini aldılar,Flyboard’u ilk Çin’de düzenlenen Dünya şampiyonasında tanıttılar.

15 gün içinde 2.5 milyondan fazla izleme oranı alan bir Youtube videosu yayınladılar ve pek çok naklen TV yayını ayarlandı ve Las Vegas gibi son derece prestijli yerlerde pek çok şov organizesi ile bu ürün tüm Dünyaya tanıtılmaya çalışıldı.

Ülkemizde de özellikle tatil beldelerimizde bu spor yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yarış Kuralları