• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Tavşan Adası

Tavşan Adası

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası (Yunanca: Νέανδρος, Neandros Adası) Marmara Denizi'nde yer alan Prens adalarının bir üyesi. Büyükada'nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri yoktur.

Öteki Hayırsız Adalar gibi Neandros'ta da adatavşanı çok olduğu için halk bu adaya Tavşan Adası ismini takmıştır. Neandros'un kelime anlamı Yeni Andros'tur. Ege Denizi'deki Yunan adalarından biri olan Andros Adası'ndan göç edip, Heybeliada'ya yerleşmiş olanlar, Heybeliada'da bir koloni oluşturmuşlardı. Hatta Heybeliada'da bugünkü Heybeli Mektebi Sokağı'nın bulunduğu yöreye Androslular Mahallesi denilirdi. Androslular çıktıklarında Büyükada'nın arkasındaki bu küçük adaya kendi adalarının ismini anmak için Yeni Andros anlamına Neandros demişlerdi. Bugün bu adaya Niandros, hatta Yandros da denilmektedir. Haritalardaki resmi adı ise Balıkçı Adası'dır.

Neandros'un elverişli bir plajı yoktur. Bizans zamanında taşocağı olarak kullanılmıştır. Adada bir adet manastır harabesi görülebilir.

 

 


       
Yarış Kuralları