• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Assos- Behramkale

   

Assos  Behramkale

  39° 28′ N ,26° 20 E

Nereye Bağlanır ?

Limanın karşısında bulunan Nazlıhan Otel tekne sahiplerine bağlanma konusunda yardımcı olmaktadır (0286 721 73 85-86).Liman yerli balıkçı kayıklarıyla dolu,küçük boy 5-6 teknenin sığabileceği bir liman burası.Su elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.Assos’un batısında bulunan Sivrice Limanı’na da teknenizi bağlamanız mümkün.
Assos’un Genel Özellikleri

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan bir antik kent.Sivrice Burnu’nun 5 mil doğusunda yer almaktadır.Midilli adası neredeyse yanındadır. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bölge Orta Çağ'da terk edilmiştir.

Assos, Pavlus tarafından ziyaret edilmiştir ve kent bu nedenle Hıristiyanlarca kutsal olarak kabul edilir.

Assos'un felsefe dünyasında özel bir yeri var. Dünyanın en önemli filozoflarından biri olan Aristotales hayatının 3 yılını Assos'da geçirmiş ve  M.Ö. 347-344 yılları arasında burada bir felsefe okulu kurmuş.MÖ 900’lerde kurulan bu kentin en gözalıcı yeri en tepesine yapılmış olan, Dorik yapılı, Athena Tapınağı’dır. Şehrin bir diğer turistik özelliği de tapınaktan görülen muhteşem manzaralarıdır. Aktif olduğu zamanlarda Assos, bulunduğu bölgedeki tek büyük limana sahip olduğu için geçen gemiler sayesinde zengin olmuştur. Kentin ayrıca büyük bir amfitiyatrosu da vardır.

Günümüzde, şehrin olduğu dağın eteklerinde ve yamaçlarındaki Behramkale kenti halen aktiftir.

Kadırga Koyu denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

 

Yarış Kuralları