• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

JK7 VELSHEDA
J Sınıfı Tekneler

JK7  VELSHEDATarihi

Charles Nicholson tarafından tasarlanan ve   Woolworth zincirinin Sahibi  WL Stephenson, için Camper & Nicholson firması  tarafından  Gosport ‘da 1933 yılında inşa edilmiştir. Bu J Sınıfı bayan Nicholson'ın ikinci tasarımı ve Stephenson ikinci büyük yatı olmuştur. "Velsheda" adı Bay Stephenson üç kızının, Velma, Sheila ve Daphne’nin isimlerinin bir karışımından doğmuştur. Aslında Stephenson Amerika Kupası için yarışacak bir yat planlamamıştı,fakat 1933 ve 1936 nın ikinci sezon arasında "Britannia", "Endeavour" ve "Shamrock" gibi klasik yatçılığın en büyük isimleriyle  yarışmaya başladı.Bu kraliçe 40’dan fazla yarış kazanarak olağan üstü bir başarıya imzasını  attı. Southend’dan çıkarak  Dartmouth Regatta’ya varma süresi en inanılmaz olanıdır.Onun direkleri,arması,yelkenleri,güverte dişlisi ve halatları gününün en gelişmiş teknik tasarımını temsil etmekteydi.1930’ların sonlarına doğru, ünlü Kaptan Mountifield’ın kontrolünde Torbay, Swanage ve Solent dahil bir çok yerde boy gösterdi.1930’ların arması sebebiyle geminin sadece çeyrek bölümünde konaklama yapabiliyordunuz o da ana salonu ve güvertesiyle sınırlıydı.1937’nin başlarında Velsheda sahipsiz kaldı.Hamble limanında çamurlu bir iskeleye kadar atılmıştı.Sahipsiz olduğu için diğer yelken ve ekipmanları için depo alanı olarak kullanılmaya başlandı.Hamble River Yelken klübü yıllık pan yarışları öncesinde tekneyi ziyaretçilere ve yarışacak olan diğer tekne mürettebatların konaklaması ve nehire girip iyi vakit geçirmelerini,kısacası bir otel vazifesi gördü. Sonunda bu eşsiz yat Terry Brabant, tarafından 1984 yılında kurtarıldı. Velsheda  yeni bir çelik direğe ve sınırlı iç tüzük çalışmaları ile yeniden düzenlendi. Hala bir motoru olmadan UK South Coast  boyunca düzenli olarak charter yapmış  bazen Akdeniz hatta Karayipler’de bile boy göstermişdir.
Yeniden İnşası

Velsheda Portsmouth Harbour limanında demirliyken çıplak gövde olarak 1996 yılında satın alındı ve iki yıllık kapsamlı bir çalışma sonunda tertemiz yarışır duruma  geri getirildi  içi tamamlanmış bir şekilde nehir üzerinden, Southampton Yat Hizmetlerine  götürüldü. Orada Southampton Üniversitesi'nde ki rüzgar tüneli testlerinde geliştirilen dünyanın en yüksek tek parça karbon direği  üretildi yarış yelkenleri kapsamlı bir çalışma ile takıldı. Deniz Mimarları "Shamrock V", "Endeavour" ve "Ranger" da dahil olmak üzere, mevcut yarış alanında bulunan diğer J Sınıfı yatlarını da tamir ve bakımı için burası istihdam edildi ve Kasım 1997'de Velsheda  yeniden doğdu.Katıldığı Yarışlar

1998 - Solent Amerika'nın Kupası Jubilee Regatta yarıştı - Antigua Klasik Regatta2001- J Sınıfı Regatta, Shamrock V ve Endeavour2001 karşı Solent yarıştı kazandı. 2002-2012 - Ada yarışı, Wight Adası Round onu sınıfını kazandı - Maxi yat yarışı, Sardunya ve les Voiles de St Tropez, Fransa'da her yıl yarıştı ve Antigua Classics.2010 rekabet her yıl iki kez Atlantik'i geçti , UK2012 - J Sınıfı Falmouth Regatta.2012 yarıştı - J Sınıfı Solent Regatta kazandı ve Isle of Wight yaklaşık 100 Gine Kupası yarışında yarıştı. Üç yarış kazandı ve J sınıfı genel Maxi Rolex Kupası'nda - St Barths Bucket2013 yarıştı - - Velsheda sahibi dört günde Event.2013 bir amatör dümen ile en iyi yata verilir, Kral Korint Kupası'nı aldı Süperyat Kupası'nda yarıştı, Palma2013 Porto Cervo2013 - iki yarışı kazanan ve J sınıfı genel Les Voiles de St Tropez2014 at - Süperyat Kupası, Palma2014 yarıştı - Maxi Rolex Kupası'nda yarıştı Porto Cervo2014 - Les Voiles de St Tropez2015 yarıştı.


Yarış Kuralları