• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Çanak Koyu -İngiliz LimanıİNGİLİZ LİMANI(Çanak Koyu)

KOORDİNAT: 36°55'19.00" N - 28°9'25.00" E

HARİTA NUMARASI :311Bodrum ve Datça yarımadalarının ortasında kalan Gökova Körfezi'nde bulunan İngiliz Koyu (İngiliz Limanı olarak da bilinir), çam ağaçlarının gölgesinde kalmış cennet gibi bir yer. Körfezin dalgalı sularının buraya hiç uğramadığı, kimi yerleri sazlık olan bu cennet koy, turkuaz renge sahip deniziyle görenleri kendine hayran bırakıyor.Hırsız Koyu’nun hemen yanında batı tarafındadır o da güzellikte, Hırsız Koyu ile yarışır. Kuzeye doğru girer, batıya döner. Bizi memnun etmek için elinden geleni yapar. Girişte Sancak tarafı en uygun yerdir. 7-8 metrelere kum zemine demir atılıp, koltuk alınır. Çok ama çok korunaklı bir koydur. 
Doğuya uzanan tarafta da ayni şekilde ya da alargada kalınabilir. Ancak bu kısım ve limanın kuzey kısmı birden sığlaşır. Akıntı olmaması nedeniyle dibi çamur kaplı olan İngiliz Koyu, Türkiye'deki iki fiyorttan biri olması sebebiyle de oldukça özel bir yer.
İngiliz Limanı’nda dünya yerinden oynasa, tekneniz oynamaz. O derece korunaklıdır.İki hikaye duydum ikisi de, İngiliz Koyu'nun isminin kökü ile alakalı.Birincisi I. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz donanmasına ait bir gemi, Rus veya Alman olduğu söylenen gemiler tarafından kaçarken, saklı bir cennet olan bu koya ulaşıyor ve bir süre burada saklanarak, kendisini kovalayan gemileri atlatmayı başarıyor. Bu olayın yaşanmasından sonra ise bu koy, İngiliz Koyu olarak anılmaya başlanıyor.
İkincisi de 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz donanmasına ait gemilerin buraya sığındığıyla ilgili. Dışarda Alman gemilerine zarar veren İngiliz gemileri bu koyda saklanırlarmış, hatta üstlerini ağaçlarla örtüp, kamuflaj sağlarlarmış. Alman uçakları bile onları göremezmiş.

İngiliz Koyu, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Eğer yolunuz buralara düşerse, bu eşsiz güzellikteki koyu, gezi listenize eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Yarış Kuralları