• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

JK4: ENDEAVOURJK4: ENDEAVOUR
Tarihi

Endeavour Shamrock V 1934 yılında Amerika Kupası mücadelesi için Sir TOM Sopwith tarafından yaptırıldı, Sopwith bu yatta en gelişmiş tasarımı kullanmaya çalışmıştır. Sir Tom’un uçak tasarım tecrübesi sayesinde Endeavour’un teçhizatı ve vinçleri havacılık teknolojisi kullanılarak yapılmıştı.1934 yılında Sir Richard Fairey’e ait olan Shamrock V ve WL Stephenson’a ait olan Velsheda karşı yarışmak için hazırlıklarına devam etti.
İlk sezonunda pek çok yarış kazandı.Bu başarısı sayesinde dünyaca tanınır hale geldi.Dörtlü genoa,bir iki clewed Pruvası ve muazzam yelken alanı kullanmasıyla bugün halen bütün J Class’larda kullanılan dizayn’ın öncülüğünü yapmıştır.Büyük bir Balonu vardı.Tekne ekipman ve dizayn kusursuz olmasına ragmen Sopwith’in mürettebatı kötüydü ve büyük bir hayal kırıklığı yarttılar.Profesyonel ekibi daha fazla para için greve gittiğinden ötürü  Sopwith amatör denizcilerden kurulu bir ekip ile yarıştı.1938 Savaş zamanı İngiltereye geri döndü. 
Bundan sonra ki 46 yıl boyunca Endeavour’un kaderi pamuk ipliğine bağlı olarak geçti bir çok sahibi oldu.1947 yılında yıkımının başlangıcı oldu bir hurda tüccarına satıldı.Yetmişli yıllarda Cowes Medine Nehrin’de battı.Gövdesi delik yamaları ise plastik torba olmasına rağmen hala ayakta olan Endeavour’u iki marangoz on sterlin karşılığında satın aldılar.Seksenlerin başında Endeavour Calshot Spit, Solent önünde terk edilmiş bir deniz uçağı üssünde bulundu.Ne salma ,Ne dümen,Ne balast tam bir enkaz ve kimsesiz.
Yeniden inşası

1984 yılında Amerikan yachtswoman Elizabeth Meyer Endeavour aldı ve beş yıllık yenileme işlemini üstlendi.Gövdesi kırılgan olduğu için herhangi bir çekme işlemi olmadan dikkatli bir biçimde taşındı.Gövdesini kuvvetlendirmek için kaynakçılar uzun bir süre üzerinde çalıştılar,Endeavour'un eksik salması,balastı,çelik çerçevesi,gövdesi ve kaplamaları ile yeniden inşa edildi gerekli olan kesimler tümden değiştirildi.
Yeni bir dümen imal edildi.Yeni seaworthy gövde inşasının devamı için bir mavnaya yerleştirilerek Hollanda’ya Vollenhove, Royal Huisman’a gönderildi.Orada tüm techizat,yeni güvertesi,yelken dişlileri yapıldı.Modern İç aksamı ve tasarımını Kraliyet HUISMAN  takımı tarafından1989 yılında  Huisfit bölümü tarafından yapıldı. Endeavour 52 yıl sonra ilk defa tüm görkemiyle, 22 Haziran 1989 tarihinde,tekrardan demir almıştır.

Bu eşsiz başyapıt Endeavour eskisi gibi J Sınıfındaki yerini dünyanın heryerindeki tersane işçilerinin ve yatçıların emeği ve sevgisi sayesinde aldı.Uzun yıllar da kalplerde yerini koruyacak kadar da iddialı.

Son tamir ve modernizasyonunu Hobsonville, Auckland NZ ‘de 2011 yılında tamamlanmıştır.

JK4 Endeavour 2013 Superyacht Ödüllerin'de refitted Yelkenli Yat Ödülünü kazandı.( 2013 Mayıs ayında, tamir çalışmaları ile tanındı.)

Refit Yard: Yachting Gelişmeler 
Deniz Mimar: Dykstra Deniz Mimarlar 
Dış Stilist: Jon Barrett Associates 
İç Mimar: John Munford / Adam Lay
Yarış

1999 - Velsheda ve Shamrock V karşı Antigua Klasik Regatta yarıştı 
2001 -. Her iki yarış kazanan Velsheda ve Shamrock V karşı Won J Sınıfı Regatta, Solent, 
2012 - St Barth Kepçe Regatta Won sınıfı 
2013 - Loro Piano Süperyat Regatta yarıştı, BVI

Yarış Kuralları