• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KythnosKYTHNOS

37°23′N 24°25′E

Kythnos’u tanıdıkça, neden Yunancada “saklamak” anlamına gelen “keftho” kelimesinden türetildiğini anlarsınız.Kythnos’da ne yapılır

Hora

Messaria olarakta bilinen Hora, adanın evlerin yavaş yavaş göründüğü tepe sırtlarında inşa edilmiş başkentidir. Her biri bir araya toplanmış labirent gibi asfalt yol boyunca süslü kemerlerin altında  badanalı evlerin ara sütunlarından geçerek yürüyün. Her bir köşede ada sakinleri tarafından ada yaşantısının anlatıldığı tablolar göreceksiniz; kiliselerin, yel değirmenlerinin, şelalelerin ve küçük meydanın arasında günlük yaşamın sakin adımlarını hissedeceksiniz.

Loutra

Adanın kuzeydoğu tarafındaki bölge 19. yüzyılda Kral Otto ve Kraliçe Amalia’nın sıklıkla uğradığı termal su kaynaklarıyla bilinen kısmıdır. Bugün düzenlenen tesisleri ile gelişmeye devam eden bir hidroterapi merkezi bulunmaktadır. Tuz, sülfür ve demir bakımından zengin olan yer altı suları duygularınızı canlandıracak sıcak banyo ve birçok hastalık için tedavi edici özellik sunar. Her saniyenizin tadını çıkarın!Driopida

Sessiz, denizden ve rüzgârdan uzak bu küçük köy dar sokaklarında sakin gezintiler için elverişlidir. Her biri kiremitli çatılara sahip muhtemelen seramiklerle köyün geleneğini yansıtan kalıntılar ve evlerin orijinalliği sizi etkileyecek. Köyün tek meydanı olan Piazza’da  kahvenizin tadını çıkarırsınız ve Galata ve Pera Rouga’ya çıkarken muhteşem kiliselere hayran kalırsınız.

Kolona Sahili

Doğa doğru ruhu yansıttığında, gidilmesi gereken yer Kolona sahili gibi yerlerdir. Eşsiz güzellikte kumların oluşturduğu dar şerit deniz tarafından çevrelenmiş ve iki bağımsız plaj oluşturmuştur. Masmavi ve berrak suları ve eşsiz manzarası Ege’de yer alan en güzel sahil tanımlamasını haklı çıkarır.

Panagia Kanala Manastırı

Adını bir koruyucu azizden ve Kiklad adasında bulunan en önemli hac alanlarının birinden alan Panagia Kanala adanın tek çam ağacı olan bölgesinde kocaman bir kayanın üzerinde yer alır. Söylentilere göre Aziz Luke tarafından yapılan Meryem Ana’nın mucivezi ikonu burada bulunur. Geleneklere göre, bir balıkçı yıldızlı bir gecede Kythnos ve Serifos arasında bu ikonu bulmuştur. Her yıl 15 Ağustos tarihinde, Kutsal Meryem Ana ikonunun bulunuşunun yeniden canlandırılmasının yapıldığı bir kutlama gerçekleştirilir. Panagia of Nikous Manastırı

Ana kilisesi, kavisli ve kireçli kuru taş duvarlarıyla ada sitilinde göz kamaştırıcı bir şekilde hala ayakta duran manastır Hora’ya 800m uzaklıkta yer alır. Efsaneye göre, Panagia Nikopios ikonu Bizans’tan buraya getirilmiş, daha sonra Venedikliler tarafından çalınmıştır ve günümüzde Venedikte Aziz Mark kathedralinde yer almaktadır. Her yıl 15 Ağustos’ta müthiş bir festivali takip eden büyük kutlamalar yapılır.

 

Kythnos’un saklı cevherleri

Oria Kalesi

Adanın başkentinin daha önce bulunduğu Katakefalos yükseltisinde Venediklilerin istilası boyunca büyüyen hisarın iki kilisesinin ve evlerin kalıntıları vardır. Türk kuşatmasına 12 yıl dayanan efsanevi Oria kalesinin güzel Oria’yı baştan çıkaran bir vatan haini tarafından giriş geçitlerinin açılmasıyla düştüğü söylenmektedir. Denizi seyrederken efsaneyi yaşayın. Benzersiz bir Ege manzarası.Halk Müzesi

Driopida’da bulunan halk müzesi sergilediği yerel kıyafetler ve günlük hayatta kullanılan araçlarla ziyaret etmeye değer bir yerdir. Sergilenen bu eşyalarla yerel halkın yaşam şekliyle ilgili fikir sahibi olursunuz.

Kiliseler

Hora’da 1613 yılından kalma Agios Savvas Kilisesini ve bazı en büyük Girit ikon boyacılarının çalışmalarının özel olarak korunduğu Metamorfosis tou Sotira kilisesini ziyaret etmelisiniz.

Yarış Kuralları