• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Maske ÇalışmalarıMaskesiz Yüzme

Sualtında maskeniz çıkarsa yüzeye maskesiz çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Burnunuzda nefes almadan regülatörden nefes alıp veriniz.Gözlerinizi açınız, maskesiz de gölgeleri ve objeleri seçebilirsiniz. Kontak lens kullanıyorsanız gözlerinizi kapatınız ve buddiniz size yol göstersin.

Yüzeye çıkış

Önce çıkış işaretleri verilir (çıkıyoruz ve OK işaretleri)

Çıkış saatine bakılır

Bir el, başı korumak için yukarıya doğru kaldırılır, diğer elle BC’nin kamçısı tutulur

Yukarıya doğru etraf kontrol edilerek yükselinir

Yavaş yavaş normal nefes alıp vererek yüzeye çıkılır. Çıktıktan sonra BC şişirilerek yüzer durumda kalınır.

Maske ÇalışmalarıBirinin çarpması, takılma, kayışlarının gevşekliği veya aşırı sıkılığı, maske lastiği ile deri arasında saç, başlığın kenarı vb. kalması durumunda maske kısmen veya tamamen su alabilir veya yüzümüzden çıkabilir. Bu durumlarda gerekiyorsa maskeyi düzeltmek veya tekrar takmak  ve içeri giren suyu boşaltmak gereklidir.

Yarıya kadar dolu maskenin boşaltılması: Bunun için maske alttan hafifçe kaldırılarak içine yarı hizaya kadar su girmesi sağlanır. Daha sonra baş 45° yukarı kaldırılır, maskenin çerçevesinin üst kısmının ortasına bastırılır. Burundan yavaşça soluk verilir. Burundan maskenin içine dolan hava, suyu dışarı itecektir. Eğer bir kerede maske boşalmadıysa regülatörden soluk alınır ve yine yavaşça burundan verilerek kalan suyun tahliye edilmesi sağlanır. Bu uygulama birkaç kez yapılarak alışkanlık edinilmesi sağlanır. 

Not: Su altında asla burundan nefes alınmaz! Bu alıştırma sırasında burundan nefes almak su yutmaya ve paniğe neden olur.

Tamamen dolu maskenin boşaltılması: Aynı alıştırma bu sefer maske tamamen su ile doldurulduktan sonra yapılır.

Maskenin tamamen çıkarılması, takılması ve boşaltılması:  Bundan sonra sıra maskenin tamamen çıkarılması, sonra tekrar takılması ve boşaltılmasındadır. Uygulama aynı şekilde yürütülür. Burada dikkat edilecek husus maske yeniden takılırken acele edilmemesi ve telaşa kapılınmamasıdır. Maske takıldıktan sonra el yordamıyla lastiğin altında başlığın kenarı, saç vb şeylerin sıkışıp sıkışmadığını kontrol etmelidir. Su bir defada boşalmadıysa kesinlikle burundan soluk alınmamalı, soluk ağızdan alınıp maskenin üst kenarına elle bastırılırken yavaşça burundan verilerek maskenin boşalması sağlanmalıdır.

Yarış Kuralları