• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Dalış da Havanın BitmesiDalış da Havanın Bitmesi

 

Normal koşullarda sualtında basınç göstergesini kontrol ettiğiniz için havanızın bitmemesi gerekir.

Eğitmeniniz tüpünüzü yavaşça kapatır, havanın gelmediğini anlayınca havam bitti işareti verilir.

Eğitmen tekrar tüpü açar ve normal soluk alıp vermeye devam edersiniz. 

Oktopus kullanımı: Dalıcı havasının bittiğini gösteren işareti yapar, okey işaretinden sonra diğer dalıcının oktopusunu kendi alarak nefes alır, sağ eller birbirini tutar.

Çimlenme: Birden fazla kişinin aynı regülatörü kullanmasıdır. Dalış esnasında bir dalgıcın birinin havası biterse veya bir arıza nedeniyle regülatöründen soluk alamıyorsa, dalış arkadaşına (buddy) “havam bitti” işareti verir. Dalış arkadaşı bu durumda havası biten dalgıca oktopusunu verecektir. Eğer oktopusu yoksa (böyle bir durum olmamalıdır) veya arızalıysa, bu durumda dalgıçların çimlenme yöntemiyle mevcut havayı paylaşmaları gerekmektedir. 

Bunun için dalıcılar yüz yüze gelecek şekilde birbirlerine dönerler, havayı veren sağ eliyle regülatörünü tutar. Diğer dalıcı da sol eliyle havayı verenin regülatörü tutan elini     tutar. Bilekten veya regülatörün hortumundan tutulmaz!  Her iki dalgıç da boş elleriyle diğerinin BC’sinin omuz kayışından tutar. Havayı veren iki kez soluk alır, ikinci soluğunu tutar ve regülatörü bırakmadan diğerine uzatır. İkinci dalıcı ilk önce tuttuğu soluğu vererek regülatörü tahliye eder, iki soluk alır, ikinciyi tutarak havayı veren dalgıcın regülatörü tekrar almasını ve solumasını bekler. Dalışa bu şekilde devam edilmemeli, soluma düzene girdikten sonra derhal çıkışa geçilmelidir. Eğer yükselirken aynı zamanda ilerlenmesi de gerekiyorsa dalıcılar kol kola girmelidir. Ayrıca yükselme esnasında nefes alma sırasını bekleyen dalıcı ağzından az miktarda kabarcık vermelidir. Çünkü yükselirken nefes tutmak ileriki derslerde göreceğimiz akciğer barotravmaları  hastalığına neden olabilir.


 Regülatörün serbest akışa geçmesi

Serbest akışa geçmiş bir regülatörü ağzınızda tutmayınız.

Regülatörü elinizle tutarak ağzınızın dışına doğru bastırınız

Dışa doğru kaçan havadan istediğiniz kadar soluyabilirsiniz.

Bu durumda hemen yükselmeye başlamalısınız. Yüzeye çıktıktan sonra tüpünüzü kapatınız ve regülatörünüzü en kısa zamanda profesyonel bir tamirciye götürünüz.

 Alternatif hava kaynağı ile çıkış

Buddynize alternatif hava kaynağını verdikten sonra fiziksel ve gözle kontak kurunuz. 

Buddynizi tüp valfinden, kolundan veya omuzundan tutunuz.

Tuttuktan sonra rahat nefes alıp verebiliyorsanız yükselmeye başlayınız.

Siz ve buddyniz sephiyenizi ayarlayınız. Çıkış hava verenin kontrolünde olmalıdır.

Yarış Kuralları