• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Dalış Alıştırmaları
Scuba Dalış AlıştırmalarıYan Yüzüş Alıştırmaları

Denge ve yüzerlik kontrolü sağlandıktan sonra yapılması gereken bir çalışma da, sağa ve sola yan yatarak en az 30-40 metre etrafa sürtünmeden ve denge kaybolmadan yüzme çalışmasıdır. 

Kontrollü İniş ve Çıkış

4 ve 5. Eğitim dalışlarında kıyıdan değil, direk teknenin altından BC’yi kendimiz kullanarak 8-10m.ye dik olarak inmeli ve palet gücü ile yükselmeliyiz. Bu durumda inerken çok hızlı inmemeli (max 25 metre/dakika), buddy ile yüz yüze ve aynı hızla inilmeli, inerken denge korunmalı ve kolların ve bacakların sağa sola savrulmamasına dikkat edilmelidir. 

Çıkış esnasında dikkat edilecek en önemli noktalardan biri sürekli, derin ve yavaş soluk alıp vermek, asla nefes tutmamaktır. Aynı derecede önemli diğer bir konu da çıkışın kontrollü ve yavaş yapılmasıdır (max. 10 metre/dakika). Çıkardığımız hava kabarcıklarının en küçükleri izlenmeli ve asla bu kabarcıklardan hızlı çıkılmamalıdır. Yükselirken yukarı ve çevreye bakılmalı ve çıkış esnasında tehlike yaratabilecek kayık, duba vb. önceden fark edilmeye çalışılmalıdır. Su yüzüne çıkınca BC  şişirilmeli ve buddy ile birlikte sudan çıkış noktasına gidilmelidir.Ağırlık Kemeri Çıkarıp Takma

Sualtında dibe diz çökülür ve BC içindeki bütün hava tahliye edilir, iki el ile ağırlık kemerinin iki ucundan tutularak parmak hareketi ile kemer tokası çözülür. Ağırlık kemeri elden bırakılmadan bacaklarımızın dizden aşağı arka tarafına bırakılır ve sonra hafif öne doğru eğilerek tekrar belimize kuşanılır.

 
Yarış Kuralları