• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

SantoriniSantorini                     


36°20'N,25°26'E

Yunancada Thera olarak da bilinen Santorini, meşhur ışığı, rengarenk kayalıkları ve resmedilesi gün batımı ile şairler ve ressamlarca ölümsüzleştirilmiş bir ada.Nereye Bağlanır?

Ada da iki Liman bulunmakta Pirgos Ticari gemilerin yanaştığı büyük bir limandır.Tekneler için uygun olan Eski Liman olan Fira'dır.

Santorini’de ne yapılır?
Nea Kameni volkanı boyunca yürüyüş
Kırmızı ve siyah kayalar kalderanın merkezindeki küçük ada Nea Kameni’deki krater etrafında vahşi bir manzara oluşturuyor. 2,5 yıllık tarihi olan volkanın üstünden inanılmaz kaldera manzarasını deneyimleyebilirsiniz. 9.500 yılı aşkın bir süre önce sular altında kalan Atlantis’in antik şehri Santorini’nin hayali gözünüzün önüne gelir.

Ege denizinde bir kaplıca
Botunuz yoksa kolayca bir tane kiralayabilir ve hatta Ahinio, Gialos veya Ammoudi’deki günübirlik deniz turuna katılarak kaldera etrafında tur yapabilirsiniz. Mağaralara gizlenmiş kiliseleri ve kayalıklar boyunca madencilik kazıları için kullanılan eski merdivenleri keşfedin. Küçük Palia Kameni adasında, cüret edebilirseniz, volkanik kaplıcaların şekillendirdiği termal sulara dalabilirsiniz. Daha yüksek zemine basın
Kaldera köylerindeki tatiller, volkanik toprakta kümelenmiş mağara mimarili evleri devam ettiren türlerden bir tanesidir. Fira’dan Firostefani ve Imerovigli’ye yavaş yavaş gezmenin keyfine varın. Daha maceraperest olanlar, gün batımında parıldayan Haç ve Siyah Dağ’daki Küçük Kilise olan Hz. İlyas’ın Kilisesi’ni geçerek Oia yolunda yürüyerek kendilerine meydan okuyabilirler: görüntüyü tanımlamam neredeyse imkansızdır.

Ege’nin Pompei’si
Akrotiri biyoklimatik bir barınak altında uzanan tarih öncesi şehirdir. Ahşap köprülerin üzerinden yürürken Akdeniz’in en önemli ve iyi korunmuş MÖ 1600’deki büyük volkan patlamasının külleriyle kaplanmış medeniyetlerinden biriyle karşılaşacaksınız ve ünlü duvar resimlerine hayran kalmak için Fira’daki aralarında Bahar, Maymunlar ve Afrikalı’nın da olduğu Thera Tarih Öncesi Müzesi’ni ziyaret edin. Zamanda donmuş bir dünya sizi bekliyor. 

Santorini’nin gastronomisi

Santorini’nin mutfağı gıda seviyesi zengin volkanik toprak sayesinde sıra dışı içeriğiyle övünüyor.  Adanın özel ürünleri arasında dünyaca ünlü çeri domatesi, bakla (ayrılmış bezelye tanesi), geberotu ve patlıcan mevcuttur. Santorini’nin şefleri geleneksel yemek tariflerini modern gastronomisiyle birleştirerek yerel ürünler üzerinde sürekli denemeler yaparak Santorini’yi Ege’nin en iyi mutfak yeri varış noktası yapmaktadır.

Doğa ile başbaşa
Santorini, volkanik topraklarının bir ürünü olan, eşsiz egzotik siyah, kırmızı ve beyaz sahillerle kaplıdır.  Kokkini Paralia (Kırmızı Sahil), Aspri Paralia (Beyaz Sahil), Perivolos, Perissa ve Kamari’de volkanik toprak ölümsüz sanat eserleri meydana getirmektedir. Rahat şezlonglar, hamaklar, kokteyller ve atıştırmalıklar Santorini’nin tamamı düzenlenmiş sahillerini keşfedin.
Gün batımı
Her yıl binlercesinin yaptığı gibi Oia’dan gün batımını deneyimlemek bir gelenektir. Birkaç dakikalığına manzaranın enerjisi elle dokunulabilir hale geliyor. Kıpkırmızı güneş Ege’ye gömüldüğünde, bu gün batımı sonsuza dek kalbinizde kalacaktır. 

Volkanik aşk
Kalderanın ve volkanın düğününüz ve balayınız için uygun ortam olduğunu hayal edin. Santorini, adanın kiliselerinin avlularında ve otellerle restoranların çatılarında çiftlere her yıl gerçek yaşamda peri masalı gibi bir evlilik yeri sunmaktadır. Santorini’nin Cevherleri

Finikia’nın şaraphaneleri
Kozmopolit Oia’ya bir taş atımlık mesafedeki Finika’nın rengarenk mezrasını keşfedeceksiniz. Bu eski şaraphaneler, tipik Kikladik, badanalı beyaz evlerden ziyade toprak boyasına, maviye ve pembeye boyanmış eve dönüştürülmüştür ve Ege’nin koyu mavi arka planına karşı güzel karşıtlıklar sunmaktadır. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyün, St. Matrona’nın büyük palmiye ağaçlı avlusunda dinlenin ve bölgenin tavernalarında yerel lezzetleri tadın.

Orta çağ başkenti
Fira ve Imerovigli’den görünen Skaros’un hükmeden konik kayası deniz seviyesinden 330 m yukarıya konumlandırılmıştır. Burada Santorini’nin orta çağ başkentini keşfedeceksiniz. Venedik kalesinde evler, tapınaklar ve soyluların rezidanslarını bulacaksınız. En üste tırmanın ve Oia’dan Fira’ya kalderanın tüm panaroması gözlerinizin önüne serilsin.Özel gün batımı
Daha sessiz, daha samimi bir deneyim tercih ederseniz, Imerovigli’deki, Kato Fira’daki veya Akrotiri’nin deniz fenerindeki gün batımının keyfine varın. 

Volkanik sularda tüplü dalış
Santorini’nin gizemli derinliklerini keşfedin: Tirasya’daki Cape Tripiti, Taxiarchis’teki gemi kalıntısı, Palia Kameni, Adiavatis kayalığı, Mesa Pigadia’daki mağaralar ve Akrotiri’deki “Hint kayası”.

Antik şaraphanelerin tadı 
Şimdi Dionysus zamanı! Santorini’nin, beyazlarının veya kırmızılarının bir tanesini özellikle 3.200 yılın üzerindeki volkanik şaraphanelerden ünlü Vinsanto’yu deneyin.

Santorini’nin yemek sanatında dersler
Sunulan çok sayıdaki mutfak derslerinin birine kaydolun ve Santorini’nin zengin ve çeşitli lezzetlerini yapmayı öğrenin: domates köftesi, sfougato, melitinia ve tatlı koufeto. Santorini tabakta.

Yarış Kuralları