• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sualtında BC çıkarıp giyinme
Sualtında tüp ve BC çıkarıp giyinme

Sualtında dibe diz çökülür ve BC içindeki bütün hava tahliye edilir, göğüs kolonları gevşetildikten sonra bel kayışı açılır, sol kolumuz göğüs kolonu içinden geçirildikten sonra, sağ bel kayışını öne doğru çekerek tüp sırtımızdan çıkarılıp öne alınır. Tekrar kuşanmak için sağ kolumuz sağ göğüs kolonundan geçirilerek tüp dibinden iterek sırtımıza yerleştirilir, sol kolumuz göğüs kolonundan geçirildikten sonra bel kayışı takılır ve göğüs kolonları sıkılır.

Dikkat edilecek nokta ağırlık entegreli BC veya aluminyum tüp kullanımı halinde tüpün elden bırakılmamasıdır.


         

Su üstünde tüp, BC giyinme

BC havası bir miktar indirilir, tüpün dip kısmı bacaklarımızın arasına gelecek şekilde tüpün üzerine oturlur ve ellerimiz göğüs kolonlarından geçirilir. Tüp bacaklarımız arasından bırakıldığında BC’deki hava sayesinde direk sırtımıza oturacaktır, gerekirse hafif geri yüzme pozisyonunda BC sırtımıza tam olarak yerleştirilir ve tüm kolon ve kayışlar sıkılır.

 

SUDAN ÇIKIŞ

 


Tekneye çıkış

Teknenin dalış platformu varsa ve sudan doğrudan platforma çıkılması gerekiyorsa, platformun kenarına gelinir. Kuvvetli bir makas hareketiyle palet vurularak sudan yükselinir ve kollardan kuvvet alınarak dizlerden biri platforma konur. O diz üzerinde yükselinir, diğer diz de platforma konur. Bir diz yerdeyken diğer ayak platforma basılarak ayağa kalkılır, kenardan uzaklaşılarak uygun bir yerde BC ve paletler çıkarılır. 


Tekneye merdivenle çıkılacaksa ve istavroz merdiven varsa paletlerle çıkılabilir. Merdiven normal bir merdivense çıkmadan hemen önce paletler sıra ile çıkarılarak kayışlarından bileklere takılır, sonra merdivenden çıkılır. Su ile temas garantili olarak kesilene kadar paletlerden ve maskeden ayrılmamalıdır. Kursiyerler başta BC’lerini ve ağırlıklarını sudan çıkmadan önce tekneye verebilirler, böylece çıkışı daha emniyetli gerçekleştirmeleri sağlanmış olur.

Kıyıya çıkışYaklaşık bel hizasına kadar yüzerek gelinir, burada dalış eğitmeni veya stand-by ile yardımlaşarak paletler çıkarılıp ele alınır ve kıyıya çıkılır. Eğer dalga fazlaysa yan yürüyerek çıkılır.

Yarış Kuralları