• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Korfu Adası

Korfu Adası


Muhteşem bir hisar, romantik yollar ve yeşilliğin safir mavisi deniz ile birleştiği sahiller


İyonya’nın Gösterişli adası Korfu mistik görüntüleriyle tanınmaktadır: Phaecians ülkesinde (çoğu kişi burayı Korfu adası olarak tanımlamıştır) kaza geçirdiğinde Odisseas’u kurtaran adamın yani Kral Alkinoos’un kızı Nausicaa; Avusturya’nın üzgün İmparatoriçesi Sissi ve onun inşa ettirdiği saray olan Achilleion. Muhteşem imgeler: 19. yy’da İngiliz Yüksek Komiseri için inşa edilen yazlık Mon Repos; II. Wilhelm’in denize bakıp durduğu Kaiser’in Rasathanesi.
Korfu’nun ikonik şehir konakları, ünlü Liston Arcade ve Balkanların en büyüğü olan Spianada Meydanı. Venediklilerin, İngilizlerin, Fransızların, Rusların, Yunanların hepsi buralarda yaşamış ve gelişmiş olup adanın sayısız turistik yerinde ve adanın cazibesinde izlerini bırakmışlardır. Korfu’nun sokak gruplarının çaldığı müzik notalarında keşfedeceğiniz farklı kültürler kumkat likörünün her bir kadehine, Campiello’nun dar yollarına ve Canal d’Amour’da (Aşk Kanalı) tutuşan her bir aşk ateşine yontulmuştur. Korfu, veya Yunancadaki adıyla Kerkyra, sizi baştan çıkartacak.


Korfu’da ne yapılır

Korfu’nun tarihsel merkezi klasik bir film sahnesi gibi
Unesco, adanın tarihsel merkezinin bir dünya mirası olduğunu açıkladı. Neoklasik etkileriyle görkemli yapılar gözlerinizi kamaştıracak: St Michael ve St Georgiou Sarayı, Liston Arcade, Okuma Topluluğu, Katolik katedrali, Maitland rotondu, İyonya Parlamentosu, Kapodistrias ailesinin konağı. Çamaşır ipleri sizi de ünlü dar yollarında yukarıda tutarken Campiello’da ve VIP konukları bulunan gösterişli otellerde muhteşem hissedeceksiniz. 

Şehir Muhafızları
Şehrin doğu yakasındaki iki alçak tepede bulunan kayalık kıyısı adaya tepe anlamına gelen Korfu, Koryfo (Κορυφώ), ismini vermiştir. Bir köprü üzerinden deniz suyuyla dolu bir hendekten geçerek 13. yy’da başlatılan Old Fort’a (Palaio Frourio) giriş yaparsınız. Burda Porta Sopranza’yı, İngiliz kışlalarını, St Mark’ın iki kanatlı aslanlarını, Madonna del Carmine’i, Savorgnan tabyasını, Deniz Kalesini ve Yeryüzü Kalesini (Castel del Mar, Castel della Terra) ve bir Dorik tapınağına benzeyen İngiliz yapımı St George kilisesini bulabilirsiniz. Bir açık hava müzesidir ve her turistik mekanı zamanda bir yolculuk sunar. Başkentin kuzeybatı sınırı üzerinde yükselen bir diğer muhafız New Fort (Neo Frourio) 1572 ve 1645 yılları arasında Venedikliler tarafından yapılan askeri mimarinin başyapıtıdır. Düzlemleri ve açılarıyla Picasso ve Braque’nin Kübist dönemlerini anımsatan bir kaledir.


Fotojenik cazibe Cannon ve Mouse adaları
Korfu alametifarikası aslında diğer adalardandır: Mouse Adası olarak tercüme edilen ufacık Pontikonisi yalnızca Pantokrator manastırını bulundurabilecek büyüklüktedir. Hemen yanında Meryem’e adanan 17. yy yapımı manastırı ile ünlü adacık Vlacherna dar bir geçit ile ana karaya bağlanır. Pazartesi Paskalyası’nda kitleler buraya gelirler.

Doğanın mucizesi Sidari sahilleri ve Canal d’Amour (Aşk Kanalı)

Efsaneye göre Canal d’Amour’da yüzerseniz, ruh eşinizi bulursunuz. Pürüzsüz kayalar ile oluşmuş doğal geçit bir tünel gibidir. Sidari’de ise kum taşı oluşumlarıyla iki özel kumsalın tadını çıkartacaksınız. Efsanevi mesireler Paleokastritsa ve Angelokastro
Korfu’daki en ünlü turist mesiresinde, altı kayalık koyun üzerini gür bir yeşillik örtüyor. Bazı araştırmacılar, Odisseas’ın kaldığı Kral Alkinoos’un efsanevi sarayının bu alanda olduğunu söylüyorlar. Panagias Manastırı, 1225 yılında yapıldı. Ufak bir koyda saklı Agia Kyriaki kilisesi ile 12. yy’nin başlarında inşa edilen ünlü Angelkastro’ya kadar ulaşmaktadır.

Korfu’da Paskalya Yunanistan’daki en güzel Paskalyalardan

Yunanistan’da popüler bir ziyaret yeri olan Korfu, onu ziyaret etmeniz için size bir sürü sebep sunuyor. Özel ve dünyaca ünlü Paskalya kutlaması bunlardan birisidir. Korfu’nun Filarmoni Topluluğu, Kutsal Cuma’da şehrin etrafında taşınan ada patronu St Spyridon’un mumyalanmış bedeninin tören alayına eşlik eder. Kutsal Cumartesi’de insanlar balkonlarından sokaklara botides (kilden kaplar) atarlar. Çok yaklaşmayın! Korfu’da Paskalya, hayatınızda bir kere dahi olsa yaşamanız gereken bir deneyim. 

Achillion Sarayı Bir imparatoriçenin avuntusu

Korfu’nun Yunanistan’daki en büyüleyici ve lüks ziyaret yerlerinden biri olmasının nedeni adanın imparatorluk geçmişi olabilir. Efsanevi Sissi olarak da bilinen Avusturya-Macaristan İmparatoriçesi Elizabeth, sarayı için oğlu Rudolph’un intiharından sonra avuntu bulduğu Korfu’yu seçmiştir. Lüks ve neoklasik oturma odalarıyla seçkin bir Pompeii tarzı yapısıdır. Güzel bahçelerinde Akhilleus’un Ölümü adlı ünlü heykele hayran kalacaksınız.

Mon Repos bir aristokratın rüyası

İngiliz Yüksek Komiseri Frederick Adam bu yazlığı Corfiot olan eşi Nina Palatianou için inşa etmiştir. Ender güzellikte bir manzaraya konumlanan yazlık şehrin o dönemdeki adı “antik Corcyra” alanında bulunmaktadır. Palaipolis müzesi villaları ve İngiliz kolonilerinden gelen 2,000’den fazla ender türde bitkiyi barındıran botanik bahçeleri.Her türde sahil

Glyfada, Dasia, Ermones, Paleokastritsa, Sidari, Kavos (gürültülü partileriyle ünlüdür), Kontokali, Benitses, Halikounas. Sahillerin listesi uçsuzdur. İzole pitoresk koylar veya sahil barları, tavernaları, mağazaları ve su sporları olan büyük ve kalabalık sahiller. Üstelik sahillerin çoğu lüks otelleri ile övünmektedir.

Korfu’nun saklı cevherleri

Diapontia adalarına ... yelken açın 

Bahriyeliler için favori bir ziyaret yeri olan Korfu kuzeyindeki Diapontia adaları dalış ve balık tutmak için idealdir.

Mucizevi aşçılık

Pastitsada, sofrito, bourdeto: Korfu’nun ev mutfaklarında, geleneksel tavernalarında ve restoranlarında bulunan bu bölgesel tatların tadını çıkarabilirsiniz. İyonya Denizi’nin aroma ve lezzetleriyle tatilinizi zenginleştireceklerdir. 

Korfu’nun patikaları

Adanın zengin bitki örtüsünü, bölgeye özgü hayvanlarını ve eski yerleşimlerini yürüyerek veya bisiklet ile tanıyın. Saklı cevherler arasında şunlar vardır: Pantokratoras, Korission gölü yanındaki Korfu’nun güney kısmı, Palaiokastritsas bölgesi ve Antinioti gölüne doğru adanın kuzeyi... Tüm bu muhteşem rotalarda tatilinizi eşsiz güzelliklerle dolduracaksınız.

 

Yarış Kuralları