• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

JH1 LIONHEART


TARIHÇE

Harold Vanderbilt 1930 yılında  J-class yarış’ında Rainbow ile başarının zirvesine ulaştı. Zaferi  15 Eylül 1930 tarihli Time dergisine konu bile oldu. 1934 yılında Endeavour’un doğuşu ve önlenemez yükselişi Rainbowa zor anlar yaşatmaya başlamasına sebep vermişti

Vanderbilt, Universal Rule kapsamında yeni bir J Yacht'ın olasılığını tartışmak için Sparkman & Stephens ile temasa geçti. Vanderbilt’in finansörlüğü sayesinde Starling Burgess ve Olin Stephens'ın her biri ikişer adet tasarım sundu ve sonunda 'Ranger' ve 'Lionheart' bu sayede projelendirilmiş oldu.

Starling Burgess ve Olin Stephens, Vanderbilt için dört tasarım üretti; 77 A'dan F'ye ve iki kombinasyondan oluşan modeller. Modeller 1/24 ölçeğinde yapılmıştı ve ilk kez bu modeller çekici tanklarda test edilmişti. Denemeler bittiğinde, ekip 77-C'nin rakiplerinden daha iyi ya da en iyiye çok yakın olduğu sonucuna vardılar.

Seçilen model 77-C ilk 'Super-J' olan 'Ranger' için kullanılmıştır. 'Ranger' başarıları olağanüstü olmuştur. Otuz dört kez yelken açtı ve otuz iki kez kazandı.

'Ranger' 1941'de hurdaya çıkarıldı ve ancak 2003 yazında replika sayesinde yeniden doğdu.2005 yılında sektöre hızlı bir giriş yapan Hoek Design'dan Andre Hoek, Vanderbilt sendikası için Burgess ve Stephens tarafından tasarlanan kalan yedi teknenin potansiyelini merak edip test ve analiz etmeye başladılar.Son model teknoloji ve bilgisayar modellerini hem de geleneksel su deposu testlerini kullanan Hoek, en büyük potansiyele sahip olan tekne modelinin 77-F olduğu sonucuna vardılar.Yeni modelde bu gövdeyi ve dizaynı kullanılmasını tavsiye edildi. Resim tahtalarında tasarlandıktan 75 yıl sonra şimdi Lionheart olarak inşa edilen 77-F gövdesidir.

Bu projenin sorumluluğu Freddie Bloemsma’na verildi .Claassen Jachtbouw Tersanesinde Yat’ın inşası tamamlandı. Proje masa başında başlamasından 5 yıl sonra, 2010 yazın da inşası başladı. 2012 yılında yarış sahnesine ulaştı ve Cowes'teki Kings 100 Guineas Cup'ı kazanarak büyük bir potansiyeli olduğunu gösterdi.YAT YENILEMESI

Lionheart, yarışta olduğu kadar seyir için de tasarlanmıştır ve bu nedenle MCA sınıflandırmasına göre inşa edilmiştir.Güverte düzeni ise, iki kokpit alanın yanı sıra şık ve alçak profilleri ile beraber iki küçük güverte kabini bulunmaktadır.

Lionheart da özel bir güverte ve özel kokpitle, üç misafir süiti, dört mürettebat kabini bir salon alanı ile çok lüks bir master cabin’e sahiptir.

Alustar gövde inşaatı, Freddie Bloemsma'nın uzman tekne ekibi tarafından yapıldı ve 2011 yılında Claasen Jachtbouw tarafından bitirildi.

İnşaat yönetimi, Newport, ABD'de bulunan Nigel Ingram Marine Construction Management'ın elinden çıkmıştır.YARIŞ TARIHI

YIL

ETKİNLİK

YER

SONUÇLAR

2017

J SINIFI DÜNYA ŞAMPIYONASI, NEWPORT RI

KAZANAN

 

2017

AMERIKA KUPASI J SINIFI REGATTA

KAZANAN

 

2017

AMERIKA KUPASI SUPERYACHT REGATTA

GENEL VE SINIF KAZANAN

 

2017

ST BARTHS KOVA REGATTASI

 

2016

LES VOILES DE ST TROPEZ

 

2016

MAXI YAT ROLEX KUPASI

SINIF KAZANAN & KORINTH KRALLARI KUPASI

 

2016

PALMA VELA

SINIF KAZANAN

 

2015

RYS ULUSLARARASI BICENTENARY REGATTA

2. SIRA

 

2015

J SINIFI FALMOUTH REGATTA

SINIF KAZANAN & KORINTH KRALLARI KUPASI

 

2014

LES VOILES DE ST TROPEZ

 

2014

MAXI ROLEX KUPASI, PORTO CERVO

SINIF KAZANAN

 

2014

SÜPER YAT KUPASI, PALMA

SINIF KAZANAN & KORINTH KRALLARI KUPASI

 

2014

MENORCA MAXI REGATTA

SINIF KAZANAN

 

2013

LES VOILES DE ST TROPEZ

 

2013

SÜPER YAT KUPASI, PALMA

KINGS CORINTHIAN CUP'I KAZANDI

 

2013

ST BARTHS KOVA REGATTASI

 

2012

100 GINE KUPASI YUVARLAK ADA YARIŞI, İNGILTERE

KAZANAN

 

2012

J SINIFI SOLENT REGATTA

 

2012

J SINIFI FALMOUTH REGATTA

   

 
Yarış Kuralları