• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MilosMilos-Afrodit’in Adası

36°43’.451N 024°26’.912E


 

Daha önce herhangi bir adada eşine rastlamadığınız egzotik güzellikler ve emsalsiz doğal hazineler Ege’nin en egzotik adasını tanımaya başlayın. Milos, Afrodit’inin keşfedildiği bir ada olmasının yanı sıra Kiklad adalarının da en etkileyici adalarındandır. Volkanik kayalar sahilleri kırmızı, pembe ve turuncuya boyar. Beyaz taş oluşumlarıyla, zümrüt yeşili sularıyla ve denizin yonttuğu mağaralarıyla Sarakiniko ve Kleftiko’nun yeri korsan hikayelerinde ayrıdır. Yeraltı mezarlıkları, egzotik sahilleri, antik yapılarıyla rengarenk Klima, Emborios ve Mandrakia doğrudan kayıkhanelerin bulunduğu uygun yerlere yontulmuştur. Plaka’nın günbatımı... Tüm bunlar ahenkle haykırıyorlar: Milos’un eşi benzeri yok! 


Milos’da neler yapılır

Milos sahilleri, Kiklad adalarının en güzel sahillerinden bazılarıdır
Palaiochori, Papafragas, Gerontas, Firiplaka, Tsigrado, Plathiena. Sarı, turuncu, kırmızı ve göz kamaştırıcı beyaz taş oluşumları özellikle suyun turkuaz renginde çok canlı durmaktadır. Milos’un volkanik toprağı kişinin hayal edemeyeceği bir manzara yaratmaktadır. Yelkenliye veya hız teknesine atlayıp adanın sahillerinden oluşan bir çiçek dürbünü edinin.

Korsanların mağaralarında
Kleftiko, Papafragas, Sarakiniko, Katergo... Orta çağın heybetli korsanlarının gizlenme yerleri Milos’taydı. Dubalarının mağaraların ve mavi, yeşil suyun yanındaki çarpıcı kayalarda yontulmuş şekilde bulunabildiği Kleftiko’ta korsanların izlerine halen rastlanılabilmektedir. Sarakiniko manzarasında sanki başka bir dünyaya aitmişçesine beyaz kayalar büyüleyici şekilleriyle koyu çevrelediğini göreceksiniz. Ege’nin masmavi denizinde kaybolun ve doğanın sizi kucakladığını hissedin.

Küçük Venedik
Öğleden sonra Antik Milos’ta eski liman olarak kullanılan bu antik ve rengarenk mezrada suyun üzerinde gezintiye çıkın. Kiklad adalarında eşi benzeri bulunmayan beldeler ile karşılaşacaksınız. Peki burayı özel kılan nedir? Eskiden tekneleri saklamak için kullanılan şimdiyse tatilciler için ev olan mağara benzeri yapılarda art arda 35 sirmata. Su ile aynı hizadaki bu ufak beldede gezinirken güneşin batışını bekleyin.


Plaka ve Kale
Akdeniz’in en güzel günbatımlarından birisini görmek için yerinizi alırken Panagia tis Korfiatissas’ın avlusu ayaklarınızı ısıtır. Güneş nihayet denizin derinliklerine daldığında Ege’deki tekneleri izleyebilirsiniz. Yakınlarındaki Plaka, Rodon Panagiası’nın henüz restore edilmiş Katolik kilisesiyle, davetkar restoranları ve antik kafeleriyle sizi cezbedecektir. Milos’un başkenti 1800 yılında kalenin antik taşlarından yapılmıştır. Kalıntılarına ulaşana kadar tırmanıp Panagias Thalassitra’ın avlusundan panoramik manzaranın keyfini çıkarın. Plaka’nın arkeolojik müzesinde Milos’un aşk tanrıçası Afrodit’in tıpa tıp bir kopyasını bulacaksınız. 

Milos’un saklı cevherleri

Kükürt madeni
Kemeraltları, demir köprüleri, tren rayları, vagonları ve eski taş evleriyle adanın doğu yakasında bulunan eski kükürt madeninin bu ürkütücü manzarasını bir tekne gezintisiyle keşfedin.

Tarih öncesi Filakopi
Arkeolojik kazılar Filakopi’nin tarih öncesi yerleşimini gün yüzüne çıkardı. Polonia’ya giden yol boyunca bu arkeolojik alanı ziyaret edebilirsiniz.

Yeraltı mezarlıkları
mezarlıkları ile aynı anda hem etkileyici hem de saygın bir manzara sunan Filakopi arkeolojik bir alan olarak M.S 1. yy ila 5. yy’a kadar uzanmaktadır.

Yarış Kuralları