• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Vincler Hakkında Bilgi

*İnsan Gücüne Güç Katan Vinçler

Yelkenli tekneler yelken düzeltme, teçhizat ayarlama, direksiyon ve yelken değiştirme gibi görevleri yerine getirmek için insan gücüne bağlı olduklarından, nispeten zayıf kişilerin yüksek yüklü sistemleri kontrol etmelerine izin vermek için çok çeşitli mekanik cihazlar geliştirilmiştir. Blok ve takımları, hidrolik ve vinçler, "insanların gücünü" büyütmek için en yaygın kullanılan cihazlardır.

Kollar Gücü ve Torku Artırır

Vinçler, kuvveti ve torku arttırmak için "Kollar" olarak adlandırılan fizik prensibini kullanır. İki tür kaldıraç kullanılır: biri iç diğeri dış. Dış kısım kol (vinç kolu) ve iç kısım ise dişli takımları adı verilen döner kolların döner takımlarıdır. Hız düştükçe güç ve tork artar.

Güç oranı

Güç oranı, vinçlerin yük çekme yeteneğini tanımlamak için kullandığımız terimdir. Harken, bir vinçin güç oranını vinç adı olarak kullanır. Örneğin, 48, son viteste 48: 1 güç oranına sahip. Bu, bir kilo tutamak girişi anlamına gelir, 48 kilo (106 lbs) güç üretir.

Güç Oranının Hesaplanması

aşağıdaki şekilde hesaplanır: (Kulp Uzunluğu / Tambur Çapı) x Dişli Oranı = Güç Oranı.

 • 254 mm (10 ") vinç kolu kullanarak güç oranını hesaplayın 
  (Daha kısa kollara sahip oldukları için daha kısa kollar gücü azaltır) 
  (Davul devri, daha küçük yarıçapa sahip oldukları için kol dönüşlerini arttırır)
 • Tambur çapını ölçün veya vinç bölümündeki özellikleri bulun .
 • Dişli oranı Harken teknik özelliklerinden belirlenebilir

Hız ve Güç Tersiyle İlgili

Vinçlerde, herhangi bir basit makinede olduğu gibi, hız ve güç ters orantılıdır. Hızlı kırpma istiyorsanız, daha düşük güce sahip olacaksınız. Yüksek güç istiyorsanız, yavaş kesim yaparsınız. Tüm orta ve büyük vinçlerin iki veya üç hızda sunulmasının nedeni budur. Hafif yükler için fazla güç sağlamayan hızlı bir hız kullanabilirsiniz ve yük arttıkça daha yüksek bir güce geçebilir ve son birkaç ayağı daha düşük bir hızda kesebilirsiniz.

 • Düşük Güç = Hızlı Trim (Hafif Yükler)
 • Yüksek Güç = Yavaş Trimleme (Yüksek Yükler)

Vinç Hızı
Bir vinçteki hız hakkında konuştuğumuzda, her bir kol devri için çekilen çizginin miktarı anlamına gelir. Vinç hızını belirlemede ana hususlar dişli oranı ve tambur çevresidir. Hat tamburun üzerine sarıldığından, vincin her bir devri tamburun çevresine eşit miktarda hat çekecektir (Çevre = pi x çapı).

"Hızlı" bir vinç ararken, geniş çaplı tamburu olan geniş gövdeli bir vinç kullanacaksınız. Maalesef, tambur çapı aynı zamanda güç oranının bir fonksiyonu olduğu için, geniş gövdeli vinç aynı dişli oranı için daha az güç sunacaktır. Geniş gövdeli vinç kullanan ortalama yarış teknesi, bu güç kaybını sadece daha sert krank yaparak telafi ediyor, ancak bir kaslı adam ekibi çoğu yarışçıların karşılayamayacağı bir lüks.

 • Geniş Tambur Çapı = Yüksek hat hızı; Düşük güç
 • Kısa Vinç Kolu = Yüksek hat hızı; Düşük güç

Daha Hızlı Hızlar

Üç ve dört hızlı vinçler ile daha hızlı vinç hızları da elde edilebilir.Tipik bir küçük üç vitesli vinç,  ilk hızda doğrudan sürüş sunar. Tambur, kolun her bir dönüşü için bir dönüş yapar, bu nedenle düşük yükler altında tabakalar çok hızlı bir şekilde kesilebilir. Bu hız ayarlanmamışken, kol (kol) ve tambur çapı arasındaki ilişkiden elde edilen hafif bir mekanik avantaj vardır. 56.3'ten daha büyük olan üç hızlı vinçler tipik olarak dişli bir ilk hıza sahiptir, çünkü düşük yüklerde bile bazı ek mekanik avantajlar gereklidir.

Dört Hızlı Vinçler

Dört hızlı vinçler tipik olarak doğrudan tahrikli birinci hız veya dişli birinci hız seçeneği sunan üç hızlı vinçlerdir. Mürettebat uygun ilk vitesi seçer ve ardından mevcut üç hızı kullanır. Örneğin, hafif havada yukarı doğru rüzgarda ya da çoğu iplik kesme makinesinde düzeltme yapmak için, çok hızlı bir düzeltme için doğrudan bir sürüş hızı seçebilirler, bir esinti için dişli çarkta kullanmak için ilk vites hızını kullanırlar.

Kulp Uzunluğu

Vinç hızını artırmanın bir başka yolu, daha kısa bir sap, tipik olarak 8 "(203 mm) sap kullanmaktır. 8" sap daha hızlıdır çünkü daha küçük bir yayda sallanır ve bir mürettebat sapı daha hızlı döndürebilir. Aynı güç problemi, sap uzunluğu güç oranı hesaplamasının bir parçası olduğundan ve sap uzunluğunun% 20 düşürülmesi gücü% 20 azaltır. Yine de 8 "tutamak, hafif ve ılımlı koşullarda vinç hızını arttırmanın çok etkili ve ucuz bir yoludur.

Vinç Hizalaması Anahtardır

Bir vincin son gücünü etkileyen diğer faktörler arasında, iki kişinin çift saplı tutamak kullanarak son birkaç ayağını taşlayıp taşlayamayacağı ve hatta vincin güverte üzerine yerleştirilmesi yer alır. Birçok vinç, mürettebatı koltuklara yaslanmaya zorlayan veya başka türlü rahatsız edici ve yetersiz duruşlar almayı zorlayan, eşgüdüm üzerinde konumlandırılmıştır. Kızaklı vinçlerin sık sık taşlanması zordur, çünkü vinç üzerine eğilmek yerine mürettebatın ulaştığı yerde rüzgâr alırlar.

Satır Giriş Açısı Önemli

Vinçler, tekneye nasıl monte edildiklerinden daha fazla etkilenir. En önemli faktör düzgün bir çizgi giriş açısı sağlamaktır. Çizgiler, tambur üzerindeki yaprağın geçersiz kılmasının önlenmesi için 5-8 derecelik bir açıyla bir vinci açmalıdır. Eğer kurşun bloklar bu açının tambura kadar çıkmasına izin veremeyecek kadar yüksekse, vinç hafifçe kaldırılmalıdır, aksi takdirde geçersiz kılmaları önleme konusunda ciddi problemleriniz olur.

Vinci monte etmek de önemlidir, böylece hat son tahrik dişlisi pinyonuna doğru şekilde hizalanır. Yanlış hizalama, verimsiz çalışmalara ve ağır durumlarda vinç arızasına neden olacak şekilde dişli muhafazasındaki yükü büyük ölçüde artırır.

Hizalama
Son tahrik dişlisi konumunda hat girişi = dişli muhafazasında ve tambur yataklarında 
yük 
azaltılmış Ls = Sac yük Lgh = Muhafaza yükü 
Ldp = Tahrik pinyon yükü

İki örneğe bakalım: biri yük hizalı ve biri tersi durumda. A durumunda, uygun hizalamayla, dişli kutusu üzerindeki yük en aza indirilir, çünkü Ls ve Ldp ters yönlerdedir. Yükün düzgün şekilde hizalanmadığı B durumunda, tahrik dişlisindeki yük maksimize edilir - Lgh + L1 + Ldp - ancak bu kez yükler aynı yönde ve eklenir.

Yarış Kuralları