• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hava Durumu Tahmini

Hava Durumu Tahmini


Havanın iyi, yağmurlu, rüzgârlı veya fırtınalı olacağını anlamak kolaydır.

Gökyüzü koyu mavi görünürse, güneş doğarken parlak ve hafif sisli bulunursa, gökkuşağı akşam görünürse, güneş ay etrafında büyük hale olursa, havanın iyi olacağı anlaşılır.

Güneş doğarken, gökyüzünün kırmızı, gökkuşağının sabahleyin görünmesi, ay’ın etrafında küçük bir çember bulunması yağmura işarettir.

Havanın sisli bulunması, sükûnetli olacağını gösterir.

Güneş doğarken kırmızı görünmesi, batarken gökyüzünün kırmızı olması, rüzgâra işarettir.

Güneşin soluk ve dumanlı doğması, ay’ın parlak olması, bulutların beyaz olması, Güneş ve ay’ın etrafında bir kavis bulunması fırtınaya işarettir.


Rüzgar


Rüzgâr; harekette olan havadır. Bu hareket bir doğrultuda olup daima yataya pek yakındır. Rüzgârın eğimi birkaç dereceyi geçmez. Rüzgâr doğrultusu, rüzgârın estiği yönle gösterilir. Mesela kuzey rüzgârı kuzeyden gelen yani, kuzeyden güneye doğru esen rüzgâr demektir. Rüzgârın yönü rüzgâr fırıldağı denilen aletle tayin edilir . Rüzgârlara, yönlerine göre isim verilir. Kuzeyden esen rüzgara Yıldız , kuzeydoğudan esene Poyraz, kuzeybatıdan esene Karayel, doğudan esene Gündoğusu, Batıdan esene Günbatısı, güneyden esene Kıble, güneydoğudan esene Keşişleme, güneybatıdan esene Lodos denir.

Isı Değişim Formulü


Isı-Rüzgar Cetveli
Isı-Rüzgar Münasebeti

Yukarıdaki çizelgede görüleceği gibi, hava sıcaklığı, insan, malzeme, araç ve yiyecek maddeleri üzerine, rüzgârın hızına bağlı olarak değişik kuvvetlerde etki yapmaktadır. Yukarıdaki çizelge bütün birliklerce çok iyi bilinip uygulandığı sürece soğunun olumsuz etkilerinden korunmak mümkündür. Don çalması, oldukça ılık havalarda bile rüzgârın vücudun korunmasız kısımlarına nüfuz ettiği durumlarda meydana gelebilir. Örnegin; Sayet rüzgâr sakin ve ısı -29 C ise, dondurucu rüzgâr etkisi çok azdır. Ancak aynı ısı derecesinde rüzgâr saatte 40 Km. süratte esiyor ise dondurucu rüzgâr halinde oluşan ısı derecesi -59 C olur. Bu koşullar altında tehlike büyüktür ve bu ısıya maruz kalan vücut 30 saniye içinde donabilir.
Hava Durumu


0 - Bulutsuz, açık sema 1/8’e kadar kapalı

1 - Kısmen bulutlu, sema 1/8’e kadar kapalı

2 - Bulutlu, sema 4/8’den 7/8’e kadar kapalı

3 - Tam kapalı

4 - Hafif sis (Görüs 1000 metrenin üstüne çıkabilir.)

7 - Şimşek

13 - Pis hava

14 - Sağanaklı hava (Boralı)

16 - Civarda yağış görünüyor

19 - Görüş sahasında hortumlar

40 - Sis

50 - Çisenti

60 - Yagmur

69 - Sulu kar

70 - Kar

81 - Yagmur saganakları

83 - Kar saganakları

88 - Dolu, yagmur veya dolu saganakları

90 - Oraj

97 - Kuvvetli oraj

 
Yarış Kuralları