• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Denize Adam Düştü,Ne Yapılmalı

DENİZE ADAM DÜŞTÜ , NE YAPILMALI

Denize adam düştü ikazı ile Oruç sancağı toka edilir. Gece denize adam düştü fenerleri gece ve gündüz yakılır. Altı kısa düdük çalınır. Nizam içinde; nizamdaki gemilerle muhabere tesis edilerek uyarıda bulunur. Mümkün olduğunca denize düşen adamın yakınına can simidi atılır ve gözcüler denize düşen adamı gözlemeye başlarlar. Denize düşen adamın mevkii plotlanır. GPS’de MOB düğmesine basılır DRT 1PUS 2000 yarda skalasında çalıştırılır. Eğer durum gemimizin kurtarma yapmasına izin veriyorsa ve denize düşen adamın geminin hangi tarafında bulunduğundan emin iseniz o taraf alabanda ile dümeni basınız. Böylece, denize düşen adamın pervane tarafından su altına çekilme olasılığı azalır.

Denize düşen adamı bu tehlikeden uzaklaştırdıktan sonra personel denize adam düştü yerlerine alınarak düşen adamı kurtarmak için vasıta/zodiac bot suya indirilir. Eğer denize düşen adamın yerini bulmak konusunda bir zorluk varsa; WILLIAMSON TURN Metodu ile denize düşen adamın bulunduğu tarafa alabanda ile dümen basılır ve sürat artırılır. 60°'lik bir rota değişiminden sonra ise ters tarafa alabanda ile dönüşe başlanır ve eski rotanın 180° tersinde viyalanır. Adam rüzgar altında bırakılarak yaklaşılır.

Eğer gemi büyükse, kurtarma manevrasında aşağıdaki metod kullanılır. ANDERSON Metodu (Dairevi) ile azami hız ve dümen açısı ile dönüşe başlanır. Dönüşün yarısında sürat 15 Knots'a düşülür. Denize düşen adama 400-500 yarda kala tornistan verilmelidir. Yaklaşma yapılırken denize düşen adam rüzgar altında bırakılmalıdır. Her iki metodda da nihai kurtarma yüzücü veya vasıta motoru ile yapılmalıdır.
 


       
Yarış Kuralları