• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Sualtı Fotorafçılığı

Sualtı Fotoğrafçılığı

Sualtı fotoğrafçılığına yeni başlamış kişilerin ilk soruları, kullanılacak ekipmanla ilgili olur. Üreticilerin sualtı için sunduğu alternatifleri iki kategoride toplayabiliriz:


1. Su geçirmez kameralar: Sea&Sea, Bonica ve Reefmaster gibi markaları sayabiliriz.
2. Koruyucu kılıf ile kullanılanlar: Bu kategoride Olympus, Canon, Nikon, Sony, Fuji gibi markalar örnek verilebilir. (Bu firmalar kendi ürünleri için kılıf alternatifleri sunar.)

Mevcut bir kameraya kılıf (housing) yaptırmak da mümkündür. Ikelite, Gates, Sea&Sea gibi firmalar, kameraya göre kılıf üretimi yapmaktadır; ancak bu yöntem en pahalı olanıdır.

Piyasadaki su geçirmez kameralar ve yukarıda örneklediğimiz firmaların kendi kameraları için ürettikleri kılıflar, maksimum 30–40 metre derinliklere yapılacak dalışlar içindir. Bu derinliklerin altına inebilmek için özel kılıf yaptırmanız gerekir.Eğer kılıf kullanacaksanız, kameranın tüm ayarlarının kılıf üzerinden yapılabilmesine dikkat edin ve mutlaka yeni aldığınız kılıfla, içine kamera yerine benzeri ağırlıkta bir şey koyarak test dalışı yapın. Böylece kılıfın su alıp almadığından ve ürün tanıtımında belirtilen derinlikte kullanılabilir olduğundan emin olursunuz. Satın aldığınız firma bu şekilde bir uygulamayı reddediyor ve iade almayacağını ifade ediyor ise bu bir risk olacaktır.

İmkânlarınız uygunsa normal kamera yerine dijital kamerayı tercih edinDijital kamera ile film ve çektiğiniz filmleri bastırma maliyetinden kurtulursunuz. Ekranından çektiğiniz fotoğrafları görür, yeni çekim ihtiyaçları belirleyebilirsiniz. Fazla sayıda çekim yapabilirsiniz. Çekimin ardından, bilgisayarınıza kolayca aktarabilirsiniz. Yalnız, dijital kameraların optik yakınlaştırma özelliği sualtında çok etkili değildir. Ayrıca, lens ayarlarının hem otomatik hem de manuel yapılabilir olmasına özen gösterilmelidir. Kameranın odaklanma alanı da bir başka önemli konu olarak karşımıza çıkar. Sualtında her şeyin normalden daha büyük gözüktüğü, yani bir büyüteç etkisi yaşandığı unutulmamalı ve geniş açılı bir fotoğraf çekerken, hedefe karada olduğundan daha fazla mesafe bırakılmalıdır
Beyaz - renk denge ayarları ve ışık

Sualtında en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de renk konusudur. Işık, sualtında derine indikçe azalır ve daha fazla yayılır. Bu durum, çektiğiniz fotoğrafların kalitesini önemli ölçüde etkiler. Her derinlikte gerçek ve canlı renklerde fotoğraf çekmek istiyorsanız, ek ışık kaynağına veya kameranın flaşı dışında ekstra bir flaşa ihtiyacınız olacaktır. Dijital kameranızın beyaz renk denge ayarlarını uygun ölçülere getirerek de deneyebilirsiniz. Seçeceğimiz kameranın, otomatik beyaz ayarının yanı sıra manuel ayarlamaya da imkân vermesi gerekir.


Diğer bir konu, flaş kullanımıdır. Eğer kameranın kendi flaşını kullanıyorsanız ve hedef ile aranızdaki mesafe çok kısa değilse, teknik olarak “karlanma olgusu” diye adlandırılan durum oluşur. Bunun sebebi, kamera flaşından yayılan ışığın, hedefin etrafındaki plankton, kum gibi taneciklerden yansımasıdır. Bunu önlemenin en uygun yolu, kamera veya kılıf üzerine sabitlenmiş bir dış flaş kullanmaktır.

Dalışta size gerekenler


İyi bir dalış eşi (Bu kişi, karada da yardımcı olabilecek biri olmalı; çünkü ekipmanlarınız ağır ve ayrıntılı olabili yor.)

• Koyu renk silikonlu bir maske
• Makinenizi denge yeleğinize sabitleyecek bir toka
• Silika jel
• O-ring çıkarıcı
• Hava tabancası (olsa iyi olur)
• Fener (dalış eşi için)
• Silikon
• Su geçirmez, darbeye dayanıklı ve kilitlenebilen bir çanta
• Makinenin sığabileceği, içine su konabilecek bir kap (dalıştan sonra yıkamak için)
• Pil veya pil şarj aleti

 


Yarış Kuralları